عمران فایل

گرایش های ارشد عمران؛ معرفی بازار کار بهترین گرایش های کارشناسی ارشد عمران مانند سازه

پیشنهاد می کنم برای ادامه تحصیل در رشته عمران حتما علاقه خودتان و بازار کار گرایش های ارشد عمران را در نظر بگیرید اما گاها سوالاتی مانند اینکه راحت ترین گرایشات ارشد عمران کدام است؟ با کدام رشته مهندسی عمران می توانیم مراحل اپلای کردن را راحت تر سپری کنیم؟ بازار کار ارشد عمران محیط زیست چگونه است؟ مطرح می شود.

در این مقاله قصد داریم به معرفی ۱۲ گرایش کارشناسی ارشد عمران بپردازیم و به تمامی سوالات شما جواب دهیم.

مطالبی که در این مقاله مورد بررسی قرار خواهند گرفت:

 1. آشنایی با مقطع کارشناسی ارشد مهندسی عمران
 2. آشنایی با انواع گرایش های ارشد عمران
 3. ابعاد شغلی رشته‌ی مهندسی عمران
 4. نحوه‌ی انتخاب گرایش درست برای هر داوطلب کارشناسی ارشد عمران
 • معرفی و بررسی بازار کار گرایش مهندسی سازه
 • معرفی و بررسی بازار کار گرایش مهندسی زلزله
 • معرفی و بررسی بازار کار گرایش مهندسی مدیریت ساخت
 • معرفی و بررسی بازار کار گرایش مهندسی ژئوتکنیک
 • معرفی و بررسی بازار کار گرایش مهندسی ساختمان‌های هوشمند
 • معرفی و بررسی بازار کار گرایش مهندسی راه و ترابری
 • معرفی و بررسی بازار کار گرایش مهندسی حمل‌ونقل
 • معرفی و بررسی بازار کار گرایش مهندسی خطوط راه ‌آهن
 • معرفی و بررسی بازار کار گرایش مهندسی مدیریت منابع آب
 • معرفی و بررسی بازار کار گرایش مهندسی آب و سازه‌ های هیدرولیکی
 • معرفی و بررسی بازار کار گرایش مهندسی سواحل، بندرها و سازه‌های دریایی
 • معرفی و بررسی بازار کار گرایش مهندسی محیط ‌زیست

 

معرفی گرایش های ارشد عمران

 

معرفی مقطع کارشناسی ارشد مهندسی عمران

مهندسی عمران نیز مانند سایر رشته‌ها در مقطع کارشناسی ارشد، دروس تخصصی متناسب با هر گرایش را طی دو سال ارائه می‌دهد. در طی این دو سال دانشجویان باید جمعاً ۳۲ واحد درسی را بگذرانند که به ‌جز سمینار و پایان‌نامه، عنوان سایر واحدهای درسی با توجه به دانشگاه مدنظر ممکن است تغییر کند. فارغ از اینکه دانشجو، مشغول به تحصیل در کدام گرایش و در کدام­یک از دانشگاه­ های کشور می­ باشد، گذراندن ۲ واحد سمینار و ۶ واحد پایان‌نامه الزامی است.

به‌ طورمعمول دانشجویان، سال اول را مشغول گذراندن دروس تئوری و پس ‌از آن سمینار بوده و ترم‌های آخر را صرف تحقیق و پژوهش بر روی موضوع پایان‌نامه زیر نظر استاد راهنمای خود می‌کنند.

درواقع برخلاف دوره‌ی کارشناسی که آموزش بیشتر متمرکز بر دروس تئوری و صرفاً یادگیری دروس است، دوره‌ی کارشناسی ارشد پژوهش محور بوده و سعی بر آن دارد که دانشجویان، آموخته‌ های دوره‌ی کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را به‌صورت عملی و پژوهشی طی درس پایان نامه به­ کار بگیرند. از این‌ رو می‌توان گفت که مهم‌ترین درس کارشناسی ارشد، واحد پایان‌نامه است که همواره تأکید فراوانی بر کیفیت و چگونگی انجام آن توسط دانشجو می ­باشد. داشتن یک موضوع خوب و تحقیق قوی در پایان نامه می‌تواند شانس اپلای کردن و ادامه تحصیل در خارج از کشور و حتی گرفتن بورسیه را برای دانشجویان افزایش دهد.

 

معرفی مقطع کارشناسی ارشد مهندسی عمران

 

گرایش های ارشد عمران

قدم اول برای تعیین گرایش های کارشناسی ارشد عمران، داشتن یک شناخت کلی از انواع گرایش‌های موجود می­ باشد. باید توجه داشته باشید که شناخت کامل و درست از کلیه گرایش­ های موجود، می‌تواند در رسیدن به موفقیت و آینده‌ی شغلی دلخواهتان نقشی مؤثر داشته باشد.

گرایش های کارشناسی ارشد مهندسی عمران از تنوع بالایی نیز برخوردار هستند. امروزه امکان ادامه ی تحصیل در هر یک از این گرایش‌ ها در اکثر دانشگاه های کشور وجود دارد. به طورکلی گرایش ها در مقطع کارشناسی ارشد رشته ی مهندسی عمران شامل موارد زیر می‌باشند:

 • گرایش مهندسی سازه
 • گرایش مهندسی زلزله
 • گرایش مهندسی و مدیریت ساخت
 • گرایش مهندسی ژئوتکنیک (مهندسی خاک و پی)
 • گرایش ساختمان های هوشمند
 • گرایش مهندسی راه و ترابری
 • گرایش مهندسی حمل‌ و نقل
 • گرایش مهندسی خطوط راه آهن
 • گرایش مهندسی و مدیریت منابع آب
 • گرایش مهندسی آب و سازه‌های هیدرولیکی
 • گرایش مهندسی سواحل، بندرها و سازه‌ های دریایی
 • گرایش مهندسی محیط ‌زیست
 • پدافند غیرعامل

در ادامه جهت آشنایی بیشتر با تمامی گرایش­ ها، به معرفی هر گرایش و بیان زمینه‌های شغلی آن خواهیم پرداخت.

بازار کار رشته‌ی مهندسی عمران

چنانچه مشاهده کردید رشته‌ی مهندسی عمران دارای ابعاد و شاخه‌های زیاد و متنوعی است، درنتیجه می‌تواند فعالیت‌ ها و زمینه های کاری زیادی را تحت پوشش قرار دهد. با توجه به پیشرفت سریع جوامع نیاز به هر یک از گرایش ها و تخصص ‌های مهندسی عمران همواره احساس می‌شود، از این ‌رو می‌توان چنین نتیجه گرفت که رشته‌ی مهندسی عمران با توجه به میزان تقاضای موجود در جامعه، از بازار کاری نسبتاً خوبی برخوردار است.

البته باید به این نکته نیز توجه داشت که این بازار کار خوب تنها متعلق به مهندسانی خواهد بود که از تخصص کافی و مهارت لازم بهره‌مند باشند، چرا که اصل اول در عرصه‌ ی فعالیت­ های مهندسی داشتن مهارت و تخصص کافی است. می‌توان چنین گفت که در عرصه‌ ی مهندسی عمران، یک مهندس متخصص، ماهر و مسلط بر امور و نرم‌افزارهای عمرانی هرگز بیکار نخواهد ماند.

فعالیت در زمینه‌ی مهندسی عمران به بخش‌ های طراحی، اجرا، نظارت و فعالیت‌های پژوهشی تقسیم می‌شود. عموماً آن دسته از مهندسان که علاقه به کارهای دفتری و محیط کاری شرکتی دارند به بخش طراحی و مدیریت و آن دسته از مهندسان که از روحیه‌ی اجرایی برخوردار می باشند به بخش های اجرا و نظارت روی می‌آورند.

همان طور که بیان شد داشتن مهارت و تخصص شرط اول برای ورود به بازار کار است و درصورتی‌ که فرد از این دو ویژگی برخوردار نباشد، نمی‌ تواند وارد بازار کار شود و یا در صورت ورود شکست خواهد خورد. ازاین‌رو برخی مهارت‌ها و ویژگی‌هایی که یک مهندس عمران به آن نیاز دارد را به‌صورت موردی عنوان می‌کنیم:

 • قدرت تجزیه و تحلیل
 • قدرت تصمیم‌گیری و انتخاب
 • دید مهندسی (قدرت تجسم)
 • ریاضیات قوی
 • توانایی مدیریت و برقراری ارتباط با هر قشری از جامعه
 • صبر و حوصله و توان جسمی مطلوب
 • توانایی پذیرش شرایط و محدودیت های کاری و متعهد بودن
 • توانایی تجزیه و تحلیل مسائل مالی و هوش اقتصادی
 • آشنایی با آیین‌نامه ها و نشریه های عمرانی
 • آشنایی با مسائل متره و برآورد
 • تسلط بر نرم‌افزارهای عمرانی مورد تأیید سازمان نظام ‌مهندسی در حیطه گرایش مورد فعالیت فرد

 

بازار کار رشته مهندسی عمران

 

چگونه گرایش ارشد عمران درستی را انتخاب کنیم؟

عموماً مشاوران بر این عقیده‌ اند که در هنگام انتخاب گرایش، هر فرد باید به علاقه ی خود توجه کند؛ چرا که میزان موفقیت و رضایت خاطر در افرادی که در گرایش موردعلاقه ‌شان تحصیل‌کرده و مشغول به فعالیت شده‌اند، بسیار بیشتر از افرادی است که رشته‌ای را صرفاً به خاطر اسم و آینده­ ی شغلی آن انتخاب کرده‌اند. درنتیجه توصیه مشاوران در انتخاب رشته توجه به علاقه است، اما امکان دارد که فردی نتواند زمینه علمی و کاری مورد علاقه‌ ی خود را پیدا کند و یا در اثر شباهت گرایش ‌ها، گرایشی را به ‌اشتباه انتخاب کند. بنابراین سؤالی که پیش می­ آید این است که چطور می‌توان از این خطا جان سالم به­ در برد و گرایش درست و متناسب با علاقه‌ی خود را انتخاب کرد؟

در انتخاب گرایش مناسب و درست برای هر شخص، یک سری نکات اساسی وجود دارد که حتماً قبل از ورود به بحث انتخاب رشته باید درباره‌ ی آن ها تحقیق کرده و به نتیجه‌ای مطمئن دست ‌یافت، این نکات را به‌صورت خلاصه می‌توان چنین بیان کرد:

 • توجه به دروس ارائه‌شده در هر گرایش: این مورد را می‌توان این‌ چنین بررسی کرد که فرد در چه دروسی در مقطع کارشناسی بهتر بوده و در چه دروسی ضعیف است. توجه به این مسئله می‌تواند فرد را از تحمل حجم زیادی از دروس تخصصی که علاقه‌ای به آن‌ها ندارد نجات دهد، چراکه در مقطع کارشناسی ارشد دروس بسیار تخصصی‌تر از مقطع کارشناسی می‌باشند و برای کسب مهارت در این دروس به علاقه و توجه زیادی نیاز است. بنابراین اگر فرد بدون توجه به این نکته وارد گرایشی شود، امکان کسب مهارت و تخصص در آن گرایش برایش کاهش یافته و بدون تخصص و مهارت کافی نخواهد توانست در بازار کار موفقیت چشمگیری کسب کند.
 • توجه به روحیات فرد: چنانچه قبل ‌تر بیان‌ شده بود عموماً افراد با دقت بالا، ریاضیات قوی و مسلط بر نرم‌افزارهای عمرانی جذب کارهای طراحی و افراد باروحیه ی مدیریتی، توانایی برقراری ارتباط با اقشار مختلف و مسلط بر آیین‌نامه‌ های اجرایی جذب کارهای اجرایی در حیطه‌ی عمران می‌شوند. البته با توجه به این‌که امکان فعالیت در این دو زمینه در همه‌ی گرایش های عمران فراهم است شاید این نکته خیلی مهم جلوه نکند، اما توجه به آن می‌تواند مسیر فرد را روشن تر سازد.
 • توجه به آینده‌ی شغلی و محیط کاری هر گرایش: محیط کاری برای همه‌ی گرایش‌ های عمران یکسان نیست و اینکه فرد به دنبال چه آینده‌ی شغلی می­ باشد، بسیار در انتخاب گرایش حائز اهمیت است. به‌عنوان‌ مثال، محیط کاری برخی گرایش‌های عمران خارج از شهر و کارگاهی بوده و درنتیجه فعالیت در این گرایش ها به سبب شرایط کاری ویژه می‌تواند برای مهندسان خانم یا حتی تعدادی از آقایان مشکل ساز شده و مانع پیشرفتشان شود.
 • توجه به گرایش های موجود در دانشگاه محل زندگی فرد: با توجه به کوتاه‌تر بودن دوره‌ی ارشد به نسبت کارشناسی و با توجه به امکانات و زیرساخت‌های موجود، این مسئله نقش کم ‌رنگ‌تری را نسبت به سایر موارد ایفا می‌کند. اما ممکن است برای برخی از افراد امکان تحصیل در شهر دیگر وجود نداشته باشد، درنتیجه این افراد می‌توانند با توجه به گرایش‌ هایی که در دانشگاه محل زندگی‌شان وجود دارد، اقدام به انتخاب رشته کنند. هر چند اکثر گرایش ‌های عمران در همه‌ی دانشگاه‌ های دولتی کشور وجود دارد، اما ادامه تحصیل در مقطع ارشد برای برخی گرایش ‌ها با توجه به شرایط خاص آن گرایش، تنها در برخی از دانشگاه‌های کشور امکان‌پذیر است. به این مورد این نکته را نیز می­ توان اضافه کرد که فرد با توجه به نیاز و تقاضای موجود در شهر خود برای انتخاب گرایش اقدام کند، چراکه توجه به این مسئله می‌تواند در آینده، شرایط کاری بهتری را برای فرد رقم زند.

حال این سؤال باقی می‌ماند که چرا با وجود اینکه فرد به تمامی نکات ذکرشده توجه داشته، بازهم ممکن است دچار خطا در انتخاب گرایش شود؟ این موضوع به شناخت اشتباه و یا ناکافی از گرایش‌ های ارشد عمران برمی‌گردد، چراکه برخی از گرایش ‌های عمران شباهت زیادی به یکدیگر داشته و ممکن است دانشجو را در انتخاب گرایش موردعلاقه خود به اشتباه بیاندازند. برای جلوگیری از این خطا می‌توانید با مطالعه ادامه‌ی این مقاله به شناخت کافی از انواع گرایش­ ها و درک تفاوت گرایش‌های شبیه به هم برسید.

معرفی و بررسی بازار کار ارشد عمران سازه

معرفی گرایش مهندسی سازه

این گرایش بیشترین ظرفیت پذیرش در مقطع ارشد عمران را داراست. دانشجویان در این گرایش با فراگیری مطالبی چون تحلیل‌ المان محدود، چگونگی بررسی تک ‌به تک اعضای سازه و بررسی و اثبات دقیق معادلات تحلیل سازه، نهایتاً خواهند توانست انواع سازه را طراحی کنند؛ سازه هایی مانند سازه های بلندمرتبه و برج‌ها، انواع پل های بتنی و کابلی، سازه­ های صنعتی، سازه هایی با رفتارهای غیرخطی و مقاطع متغیر و… .

تفاوت عمده­ ی این گرایش با دروس سازه­ای مقطع کارشناسی در بررسی سازه ها با رفتارهای غیرخطی و ارائه‌ی پایان‌ نامه است.

ازجمله مهارت‌ هایی که مهندسان سازه باید فراگیرند می‌توان به تسلط به نرم‌افزارهایی مانند ETABS، SAFE، ABAQUS، SAP، OpenSees، ANSYS و MATLAB اشاره کرد.

هدف این گرایش تربیت طراحان قوی و خلاق در زمینه‌ سازه‌های فولادی و بتنی است.

 

معرفی گرایش ارشد عمران سازه

 

بازار کار ارشد عمران سازه

این حقیقت که بازار کار همواره پذیرای نیروی متخصص است و اینکه امکان شروع یک پروژه‌ی عمرانی بدون مهندس طراح وجود ندارد، باعث شده که با وجود داوطلبان زیاد این گرایش و علم به اینکه این گرایش به ‌اصطلاح اشباع‌ شده است، هم­چنان زمینه های کاری خوبی برای فارغ-التحصیلان این گرایش فراهم باشد. در خصوص فعالیت در این رشته باید به این موضوع توجه داشت که تسلط بر نرم‌افزارهای جدید و مرتبط با طراحی سازه، تسلط به آیین‌نامه های طراحی، دقت بالا و خلاقیت مجموعه‌ای است که اگر فرد از آن بهره ببرد، به‌خوبی خواهد توانست از تخصص خود استفاده کرده و کسب درآمد کند.

همان طور که بیان شد، هدف این رشته تربیت مهندسان طراح می ­باشد. مهندسان طراح مطابق نظر کارفرما به طراحی سازه می‌پردازند و اکثر وقت این مهندسان در دفتر فنی به اموری چون طراحی سازه و محاسبات مربوط به آن می‌گذرد. جدای از مبحث طراحی، فارغ‌التحصیلان این گرایش می‌توانند در بحث اجرا نیز تحت عنوان مهندس ناظر و یا مشاور در دفاتر فنی و مهندسی دولتی یا خصوصی و شرکت های پیمانکاری فعالیت داشته باشند. ازجمله فرصت های شغلی که مناسب فارغ التحصیلان این گرایش است می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • طراحی و نظارت بر پروژه های سازمان هایی مانند وزارت نیرو، وزارت راه و شهرسازی، سازمان نظام‌مهندسی، شهرداری ها و وزارت صنایع
 • فعالیت به‌ عنوان مهندس مشاور در شرکت های پیمانکاری
 • فعالیت به ‌عنوان مهندس محاسب در دفاتر فنی و مهندسی
 • فعالیت تحت عنوان ناظر و مجری در کارگاه ها و آزمایشگاه ­های بتن

 

بازار کار ارشد عمران سازه

 

معرفی و بررسی بازار کار گرایش مهندسی زلزله

معرفی گرایش مهندسی زلزله یکی از گرایش های ارشد عمران

دروس مهندسی زلزله بسیار شبیه به دروس مهندسی سازه می­ باشند و تنها در تعداد محدودی از واحدها تفاوت دارند. هدف از این گرایش طراحی سازه های مقاوم و بهینه و یا بهسازی و مقاوم سازی سازه‌های موجود در برابر زلزله، و انجام فعالیت های پژوهشی و تحقیقاتی در امر مهندسی زلزله می ­باشد.

امروزه با توجه به کمبود سازه های مقاوم در برابر زلزله، بازار کار خوبی برای فارغ التحصیلان این رشته فراهم است. از جمله مهارت‌ هایی که مهندسان زلزله باید کسب کنند، تسلط به آیین نامه‌های طراحی لرزه‌ای سازه و نرم‌افزارهای SeismoSoft، SeismoStruct، SeismoSignal، SeismoSpect و … است.

 

معرفی گرایش مهندسی زلزله

بازار کار مهندسی زلزله

همان‌طور که بیان شد، زمینه‌ ی فعالیت مهندسان زلزله، مقاوم‌ سازی سازه‌ها در برابر نیروی زلزله است. ازاین‌ رو مهندسان زلزله می‌توانند در اموری چون طراحی و نظارت بر پروژه‌ های عمرانی فعالیت داشته و توان و عملکرد لرزه‌ای سازه‌ها را مورد بررسی قرار دهند.

ازجمله فرصت‌ های شغلی موجود برای مهندسان این رشته می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • همکاری با وزارت­ نیرو، راه و شهرسازی، صنایع و شهرداری ها
 • همکاری و فعالیت تحت عنوان مهندس مشاور در پروژه‌های عمرانی
 • فعالیت در مؤسسات پژوهشی و زلزله شناسی

 

بازار کار ارشد زلزله

 

معرفی و بررسی بازار کار گرایش مهندسی مدیریت ساخت

معرفی گرایش مهندسی و مدیریت ساخت

هدف این گرایش تربیت مهندسانی است که بتوانند به‌طور اصولی بر پروژه های عمرانی نظارت داشته باشند و راندمان پروژه را بالا ببرند، می‌توان چنین گفت که با فارغ‌التحصیل شدن در این گرایش می‌توانید به شخصی با روحیات مدیریتی تبدیل شوید.

مدیریت صحیح و اصولی هر پروژه‌ی عمرانی بخشی مهم، اساسی و جدایی ‌ناپذیر در اجرای پروژه‌های عمرانی است. چنانچه تجربه نشان داده است، سوء مدیریت پروژه‌های عمرانی بخصوص در سطح ملی، خسارات زیادی از جمله خسارات اقتصادی به همراه دارد که این گرایش به ‌منظور کاهش این اثرات ارائه ‌شده است.

چنانچه گفته شد، در این گرایش با انواع روش‌های مدیریتی، شرایط پیمان‌ها و دعاوی پروژه‌ها،‌ کنترل زمان و ریسک‌های موجود در پروژه، مدیریت نیروی انسانی و ماشین‌آلات و کنترل منابع مالی آشنا می‌شوید.

مباحثی مانند دعاوی در پروژه‌ها، شرایط پیمان، نحوه‌ی قراردادها و مدیریت پروژه و امور پیمان در ابعاد حقوقی، در بعد دیگر این گرایش تحت عنوان مدیریت اطلاعات ساختمان (BMI) مطرح می‌شود.

بازار کار مهندسی و مدیریت ساخت

با توجه به نو ظهور بودن این رشته و اینکه داوطلبان در این رشته کمتر از سایر گرایش ‌های ارشد عمران می باشند، و البته نیاز همیشگی پروژه های عمرانی کوچک و بزرگ به مدیریت صحیح، بازار کار برای این رشته بسیار مساعد است. البته با توجه به محیط کار کارگاهی، بیشتر داوطلبان آقا متقاضی این گرایش هستند. ازجمله نرم ‌افزارهایی که برای کسب مهارت بیشتر در این گرایش می‌توان از آن بهره برد، می‌توان به نرم‌افزار Easy Build، Eque2، EVision، Explorer Eclipse، INAXUS و … اشاره کرد.

فارغ‌التحصیلان این رشته نیز می‌توانند به‌عنوان مهندس ناظر و مشاور در پروژه های عمرانی فعالیت داشته و یا در بخش های کنترل پروژه و متره و برآورد در دفاتر فنی مشغول به کار شوند. هم چنین از این افراد می‌توان در آزمایشگاه های بتن به‌عنوان تکنسین بهره برد. علاوه بر موارد فوق مهندسان مدیریت ساخت می‌توانند با وزارت­خانه های راه و شهرسازی، نفت، صنایع، شهرداری ها و سازمان نظام‌مهندسی نیز در نظارت و اجرای پروژه‌های عمرانی همکاری داشته باشند.

 

معرفی و بررسی بازار کار گرایش مدیریت ساخت

 

معرفی و بررسی بازار کار ارشد عمران ژئوتکنیک (مهندسی خاک و پی)

معرفی گرایش مهندسی ژئوتکنیک

همان ‌طور که می‌دانید سازه های عمرانی بر روی خاک بنا می‌شوند، ازاین ‌رو شناخت خصوصیات و ویژگی‌های خاک و رفتار آن در برابر بارگذاری های مختلف بسیار حائز اهمیت است. می‌توان چنین گفت که این گرایش در ارتباط مستقیم با گرایش سازه و راه است. در این گرایش مهندسان ضمن شناخت انواع خاک به فراگیری مطالبی همچون طراحی پی، مقاوم‌سازی خاک بستر و دیوارهای خاکی و انجام آزمایش های مختلف بر روی خاک و از این قبیل مطالب، می‌پردازند.

ازجمله نرم‌افزار هایی که در این گرایش به کسب مهارت بیشتر کمک می‌کنند، می‌توان به گروه نرم‌افزارهای Soil Office، PLAXIS و … اشاره کرد.

بازار کار ارشد عمران ژئوتکنیک

 

بازار کار ارشد عمران ژئوتکنیک

با توجه به این مطلب که در تمامی پروژه های عمرانی و ساخت ‌و ساز نیاز به گودبرداری و ساخت پی و شناخت خاک بستر وجود دارد، می‌توان چنین نتیجه گرفت که برای هر پروژه نیاز به مهندس ژئوتکنیک می­ باشد. هم‌چنین با توجه به وجود مراکز مهم صنعتی و تأثیر زلزله بر این‌گونه سازه ها، این گرایش مورد توجه بیشتری قرارگرفته است. درنتیجه این رشته از بازار کار مناسبی برخوردار است.

مهندسان ژئوتکنیک می‌توانند تحت عنوان مهندس مشاور در شرکت های عمرانی، در کارهای اجرایی و یا به ‌عنوان تکنسین در آزمایشگاه های خاک مشغول به کار شوند.

فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند در پروژه های سدسازی، پروژه های بهسازی خاک، پروژه‌ های عمرانی مانند ساخت برج ها و بستر راه ها و از این قبیل امور فعالیت داشته باشند، هم‌ چنین می‌توانند آزمایش‌ های مربوط به خاک را در آزمایشگاه و یا در محل پروژه انجام داده و در فعالیت ‌های پژوهشی نیز نقش داشته باشند.

 

معرفی و بررسی بازار کار گرایش مهندسی ساختمان‌های هوشمند

معرفی گرایش مهندسی ساختمان های هوشمند

گرایش مهندسی ساختمان ‌های هوشمند علاوه بر دانشجویان مهندسی عمران، از دانشجویان مهندسی مکانیک، مهندسی مواد و مهندسی پلیمر نیز پذیرش می­ گیرد. هدف این گرایش تربیت مهندسانی است که بتوانند ساختمان با سیستم BMS (Building Management System، ساختمان‌های هوشمند) طراحی کرده و بسازند. منظور از ساختمان هوشمند ساختمانی است که چهار عنصر سیستم‌ ها، ساختار، مدیریت و سرویس آن یکپارچه بوده و دارای محیطی پویا و مقرون ‌به‌ صرفه است.

در حال حاضر این رشته بیشتر در کشورهای پیشرفته مورد استقبال قرارگرفته است و پژوهش های زیادی مرتبط با این گرایش برای ارتقاء ساختمان ها در صنعت سازه و کاربردی کردن ساختمان های هوشمند در حال انجام است.

بازار کار گرایش ساختمان های هوشمند

می‌توان این رشته را نیز جزء رشته های نوظهور صنعت ساختمان دسته‌بندی کرد و با توجه به این‌که فعالیت فارغ‌التحصیلان این گرایش بیشتر درزمینه­ ی ساختمان ها با کاربرد خاص و لوکس است، نمی توان بازار کار آن‌ چنانی در حال حاضر در ایران برای آن متصور بود.

 

بازار کار گرایش ساختمان های هوشمند

 

معرفی و بررسی بازار کار گرایش مهندسی راه و ترابری

معرفی گرایش مهندسی راه و ترابری

گرایش راه و ترابری شباهت زیادی به گرایش حمل‌ونقل دارد. مهندسان با گذراندن این گرایش قادر خواهند بود طرح هندسی راه‌ها و راه‌آهن ها در بسترهایی مانند دشت و کوهستان را طراحی کنند. با توجه به توسعه ‌ی جامعه ‌ی شهری نیاز زیادی برای ساخت و ترمیم راه ها، بزرگراه ها و جاده های بین ‌شهری وجود دارد.

ازجمله مهارت هایی که یک مهندس راه و ترابری باید دارا باشد می‌توان به قدرت تصور دقیق از مسیر راه، توانایی جمع‌آوری اطلاعات اولیه و مطالعه و امکان‌سنجی طرح ها و تسلط بر نشریه های راه مانند نشریه ۴۱۵-۲۳۴ و … اشاره کرد. هم چنین از نرم‌افزارهایی که در این گرایش به افراد در کسب مهارت بیشتر کمک می‌کنند می‌توان به AutoCAD civil 3D، CIRCLY، HDM_4، KENPAVE و … اشاره کرد.

بازار کار گرایش راه و ترابری

معمولاً داوطلبان کمتری نسبت به سایر گرایش ها جذب گرایش راه و ترابری می‌شوند، ازجمله دلایل آن نیز می‌توان به این امر اشاره کرد که محیط کاری این گرایش عموماً در خارج از شهر قرار دارد و به همین دلیل نیز درصد بیشتری از داوطلبان جذب‌شده در این رشته آقایان می­ باشند. با توجه به نیاز زیاد به نیروی متخصص راه و ترابری و کم بودن تعداد فارغ‌التحصیلان این گرایش به نسبت سایر گرایش‌ها و البته محیط کاری خاص، می‌توان چنین نتیجه گرفت که بازار کار برای این گرایش خوب است و نیروهای متخصص در این گرایش می‌توانند با استفاده‌ی درست از مهارت هایشان به کسب درآمدهای بالا دست یابند.

فارغ‌التحصیلان این گرایش می‌توانند در شهرداری ها، سازمان برنامه ‌و بودجه کشوری، سازمان های حمل‌ونقل و ترافیکی و ادارات راه و ترابری مشغول به فعالیت شوند. لازم به ذکر است که آن دسته از فارغ‌التحصیلان این گرایش که رو به کارهای اجرایی می‌آورند، عموماً از درآمد بهتری برخوردار می‌باشند. مهندسین راه برای انجام کارهای اجرایی نیز می‌توانند در کارگاه های شرکت‌ های پیمانکاری مشغول به فعالیت شوند، البته همان طور که بیان شد محل این کارگاه ها عموماً خارج از شهر است و شرایط کاری آن ویژه خواهد بود.

 

بازار کار گرایش های ارشد عمران

 

معرفی و بررسی بازار کار گرایش مهندسی حمل‌ونقل

معرفی گرایش مهندسی حمل‌ونقل

گرایش حمل‌ونقل شامل حمل‌ونقل ریلی، دریایی، هوایی و جاده ای است که هر یک از فارغ‌التحصیلان این گرایش با توجه به مهارت و توانایی خود می‌توانند در یکی از حوزه های حمل ­و نقل ریلی، دریایی، هوایی و جاده ای شروع به فعالیت کنند. مهندسان این گرایش ضمن آشنایی با حمل‌ونقل در هر حوزه با جزئیات مدیریتی و کنترل ناوگان های حمل‌ونقل نیز آشنا می‌شوند.

ازجمله نرم‌افزارهایی که به کسب مهارت بیشتر در این گرایش کمک می‌کنند می‌توان به نرم‌افزارهای TransCAD، PTV Vissim، CUBE، Emme و … اشاره کرد.

معرفی گرایش حمل و نقل

بازار کار گرایش حمل‌ونقل

محیط کاری برای مهندسان حمل‌ونقل برخلاف مهندسان راه و ترابری در داخل شهرها است و باوجود اینکه میزان استخدامی این مهندسان پایین است، ولی با توجه به کمبود نیروی متخصص، استخدامی در این زمینه به ‌راحتی انجام می‌شود.

مهندسان حمل‌ونقل عموماً برای فعالیت در شرکت های عمرانی راه‌ سازی، معاونت حمل‌ونقل ترافیک، شهرداری ها، شرکت های مطالعات جامع حمل‌ونقل و از این قبیل ترجمان‌ ها به‌عنوان مهندس مشاور و ناظر جذب می‌شوند.

بازار کار گرایش حمل و نقل

 

معرفی و بررسی بازار کار گرایش مهندسی خطوط راه‌آهن

معرفی گرایش مهندسی خطوط راه‌آهن

هدف این رشته آشنا کردن مهندسان با مسائل و زیرساخت های حمل‌ونقل ریلی است، در واقع این رشته سعی بر تربیت مهندسانی دارد که بتوانند در مسائلی مانند روسازی و زیرسازی خطوط راه‌آهن، مدیریت خطوط، برنامه‌ریزی، طراحی و نظارت بر پروژه‌های ریلی تخصص داشته باشند. زمینه ی آموزشی این رشته تنها به حمل‌ونقل ریلی معمولی خاتمه نمی‌یابد، بلکه مواردی مانند قطارهای سریع‌السیر، مترو، قطارهای برقی و سبک را نیز دربر می‌گیرد.

بازار کار گرایش مهندسی خطوط راه‌آهن

زمینه‌ی فعالیت برای این گرایش به بخش های طراحی، ساخت، نظارت، مدیریت و نگه داری و پژوهش در زمینه­ ی زیرساخت های ریلی تقسیم می‌شود. فارغ‌التحصیلان این رشته می توانند در سازمان های مربوطه، وزارت راه و ترابری، شرکت های پیمانکاری و مراکز تحقیقاتی مربوطه فعالیت کنند.

بررسی گرایش مهندسی خطوط راه آهن

 

معرفی و بررسی بازار کار گرایش مهندسی و مدیریت منابع آب

معرفی گرایش مهندسی و مدیریت منابع آب

می‌توان گفت این گرایش از ترکیب دو گرایش قدیمی مهندسی آب و فاضلاب و گرایش مهندسی رودخانه به­ وجود آمده است. این رشته جز این دو مورد، شامل شاخه‌های هیدرولیک، هیدرولوژی و مدیریت و برنامه‌ریزی منابع آب هم می‌شود.

مهندسی آب و فاضلاب به مسائل طراحی شبکه فاضلاب و جمع‌آوری و مدیریت آن، مهندسی رودخانه به مسائلی چون کنترل سیلاب ها و مسائل انتقال رسوب رودخانه و هدایت آب رودخانه و مهندسی آب نیز به مسائل مربوط به کنترل و مدیریت و برنامه‌ریزی منابع آب می‌پردازد.

بازار کار گرایش منابع آب

بازار کار گرایش مهندسی و مدیریت منابع آب

با توجه به اینکه ایران در ناحیه نسبتاً خشک جغرافیایی قرار دارد، کنترل و مدیریت منابع آب همواره جز دغدغه ها و مسائل حیاتی کشور بوده است، از این ‌رو نیاز به مهندسان متخصص در زمینه های مدیریت منابع آبی بسیار احساس می‌شود. بنابراین می توان چنین نتیجه گرفت که این گرایش از گرایش های ارشد عمران با بازار کار مناسب است.

فارغ‌التحصیلان این گرایش می‌توانند در بخش های مختلف طراحی، اجرا، نظارت و مدیریت پروژه های آبی، شبکه های توزیع آب و جمع آوری فاضلاب و پروژه های احداث، در وزارت­خانه های مربوطه یا شرکت های مشاور و پیمانکاری و سازمان های دولتی و خصوصی و مراکز پژوهشی فعالیت داشته باشند. جدای از آن با توجه به شباهت این گرایش به گرایش محیط‌ زیست، فارغ‌التحصیلان این گرایش می‌توانند در برخی بخش های مهندسی محیط‌ زیست نیز فعالیت داشته باشند.

معرفی و بررسی بازار کار گرایش مهندسی آب و سازه‌های هیدرولیکی

معرفی گرایش مهندسی آب و سازه‌های هیدرولیکی

گرایش مهندسی آب و سازه‌های هیدرولیکی که یکی از گرایش های ارشد عمران است به بررسی و تحلیل سازه هایی که با آب در ارتباط هستند می‌پردازد. تفاوت مهندسی آب و سازه‌های هیدرولیکی با مهندسی و مدیریت منابع آب در این مسئله است که در گرایش مدیریت منابع آب مهندسان به امکان سنجی، کنترل و برنامه‌ریزی برای منابع آب پرداخته، اما در گرایش آب و سازه‌های هیدرولیکی مهندسان به طراحی سازه های مرتبط با آب می‌پردازند، می توان چنین گفت که مهندسی سازه های هیدرولیکی تلفیقی از مهندسی سازه و آب است. به‌عنوان ‌مثال در بحث احداث سد ابتدا مهندسان آب و مدیریت منابع آبی به بررسی منطقه، جمع‌آوری اطلاعات و امکان سنجی برای احداث و انجام مطالعات هیدرولوژی می‌پردازند، سپس با اطلاعات خروجی از بررسی های این مهندسان، مهندسان سازه هیدرولیکی به طراحی و ساخت سد و آبگیر می‌پردازند.

البته نکته ی حائز اهمیت در این گرایش محدود بودن دانشگاه های دارنده این گرایش در ایران است. جدا از این بحث، سایر مزایای این گرایش مانند سایر گرایش ‌های ارشد عمران خواهد بود.

بازار کار گرایش مهندسی آب و سازه های هیدرولیکی

چنانچه بیان شد در این گرایش مهندسان به تحلیل، ساخت و نظارت بر سازه های آبی مانند سدها و سازه های هیدرولیکی می‌پردازند. مهندسان در این رشته می‌توانند در زمینه های طراحی و ساخت، ترمیم و نگهداری سدها، کانال های انتقال آب و سیستم های زه­ کشی و بخشی از فعالیت های مهندسان سازه دریایی فعالیت داشته باشند. با توجه به بحران کمبود آب این گرایش نیز مانند گرایش مدیریت منابع آب از اهمیت زیادی برخوردار بوده و بازار کار نسبتاً خوبی را دارا است. فارغ‌التحصیلان این گرایش می‌توانند در شرکت های سدسازی و محیط های مرتبط با سازه های هیدرولیکی به فعالیت بپردازند.

معرفی گرایش آب و سازه های هیدرولیکی

 

معرفی و بررسی بازار کار گرایش مهندسی سواحل، بنادر و سازه های دریایی

معرفی گرایش مهندسی سواحل، بنادر و سازه‌های دریایی

این گرایش به طراحی، ساخت و نظارت برسازه‌های مرتبط با دریا و ساحل می‌پردازد. درواقع این رشته در حوضه‌های سازه‌های دور از ساحل، سازه‌های ساحلی و سازه‌های نزدیک ساحل به بررسی و طراحی سازه‌ها می‌پردازد.

بازار کار گرایش مهندسی سواحل، بنادر و سازه های دریایی

همان‌ طور که از اسم این گرایش پیداست، محیط کاری این گرایش در ارتباط با نواحی ساحلی و نواحی متصل به دریا یا آب های آزاد است. البته برای بحث های طراحی و مدیریتی افراد می‌توانند در دفاتر مشاور در تهران فعالیت داشته باشند امّا عمده‌ی فعالیت این رشته در ایران در نوار شمالی و جنوبی کشور که با دریا در ارتباط است بوده و صرف کارهای اجرایی می‌شود.

با توجه به در ارتباط بودن این رشته با دریا و منابع نفت، امکان کسب درآمد بالا از فعالیت های اجرایی مرتبط با آن وجود دارد. هم چنین با توجه به اینکه ایران دارای مناطق آبی بین‌المللی است، این رشته از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. فارغ‌التحصیلان این رشته هم چنین می‌توانند در برخی حوضه های سازه های هیدرولیکی و مدیریت منابع آبی فعالیت داشته باشند.

 

معرفی و بررسی بازار کار گرایش مهندسی سواحل، بنادر و سازه های دریایی

معرفی و بررسی بازار کار گرایش مهندسی محیط‌ زیست

معرفی گرایش مهندسی محیط‌ زیست

این گرایش حجم گسترده‌ای از اطلاعات را در بر می‌گیرد و خود به زیرشاخه های آب و فاضلاب، آلودگی هوا، سواحل، مواد زائد، منابع آب، کیفیت منابع آب سطحی و زیرزمینی تقسیم بندی می‌شود. در این گرایش مهندسان سعی در کنترل مسائلی چون آلودگی هوا، آلودگی آب، آلودگی مواد زائد، تصفیه آب و جمع آوری فاضلاب و… دارند. در واقع این مهندسان سعی در کنترل اثرات سازه بر محیط‌ زیست و کاهش آسیب های ناشی از آن دارند. این رشته در کشورهای پیشرفته ی دنیا از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

معرفی گرایش مهندسی محیط زیست

 

بازار کار گرایش مهندسی محیط‌ زیست

با توجه به طیف گسترده‌ی آموزشی این گرایش امکان فعالیت در زمینه های متنوعی برای فارغ‌التحصیلان این گرایش وجود دارد، همانند فعالیت در بخش های مختلف شهرداری ها، اداره‌ی شیلات، سازمان های مرتبط با وزارت نیرو، کارخانه ها، سازمان های حمایت و حفاظت از محیط‌ زیست و مراکز تحقیقاتی و پژوهشی.

بازار کار گرایش های ارشد عمران

نتیجه‌گیری

– با توجه به اهمیت انتخاب گرایش های ارشد عمران در آینده‌ی شغلی فرد، انتخاب گرایش درست برای مقطع کارشناسی ارشد از جمله مسائل مهم و مؤثر در زندگی است. برای داشتن یک انتخاب درست در این مقطع باید ضمن توجه به نکاتی مانند روحیه فرد، علاقه و بازار کار، شناخت درستی نیز از گرایش‌های ارشد نیز داشت.

– با توجه به تحقیقات صورت گرفته، پرطرفدارترین گرایش‌های مهندسی عمران از نظر دانشجویان (با توجه به میزان علاقه و جذب شدن دانشجویان به این گرایش‌ها)، به ترتیب گرایش‌های مدیریت ساخت، سازه، زلزله، آب و سازه‌های هیدرولیکی، ژئوتکنیک، راه و ترابری و محیط‌زیست بوده است.

– داشتن تخصص و تعهد و انتخاب گرایش درست با توجه به علاقه و تقاضای موجود در بازار، می‌تواند آینده‌ی شغلی خوبی برای مهندسان رقم بزند.

گرایش های ارشد عمران؛ معرفی بازار کار بهترین گرایش های کارشناسی ارشد عمران مانند سازه

دیدگاه‌ها (0)

*
*