عمران فایل

چگونه گزارش کارآموزی بنویسیم؟ دانلود رایگان نمونه گزارش کارآموزی عمران

چگونه گزارش کارآموزی بنویسیم؟ نحوه نوشتن متن مقدمه کارآموزی عمران به چه صورت است؟ فرمت گزارش کارآموزی چیست؟ فرق بین کارآموزی و کارورزی چیست؟ این سوالات تنها تعداد کمی از سوالات شما بوده است که امروز قصد داریم به آنها پاسخ دهیم. اگر شما هم سوالی دارید حتما در کامنت های همین صفحه مطرح کنید تا در کمتر از یک روز کاری به آن پاسخ دهیم.

فهرست مطالب:

 • تفاوت کارآموزی و کارورزی
 • نکات مورد نیاز یک گزارش کارآموزی عمران
 • توصیه هایی در خصوص نوشتن گزارش کارآموزی رشته عمران
 • نمونه گزارش کارآموزی عمران

فرق بین کارآموزی و کارورزی

کارآموزی چیست؟
یک فرآیند آموزشی است که در آن دانشجویان در قالب فعالیت های هم راستا با رشته تحصیلی به کسب مهارت مشغول شده و آموزش های آکادمیک را فرا می گیرند.
کارورزی چیست؟
روشی در کسب مهارت و تجربه می باشد که در آن یک استاد راهنما در کنار کارورز حضور دارد و مفاهیم را به او منتقل می کند. در این فرآیند کار توسط خود کارورز انجام نشده، بلکه کارورز مهارت ها را با مشاهده کاری که در حال انجام توسط استاد راهنماست فرا می گیرد.

اگر نگاهی به تعاریف داشته باشیم متوجه خواهیم شد که کارآموزی کاری عملی در کنار یادگیری است، اما کارورزی یادگیری روش انجام کار بدون دخالت خود دانشجو یا کارورز می‏باشد. در ادامه با کارآموزی به صورت شفاف تر آشنا خواهیم شد.

 • کارآموزی معمولاً به فرصتی اطلاق می شود که توسط کارفرما ارائه شده تا از این طریق کارآموز برای مدت زمان مشخصی بتواند در یک محیط کاری مشخص اعم از شرکت، اداره یا کارخانه مشغول به فعالیت شود. به طور معمول کارآموزان افراد دانشجو و یا فارغ التحصیلی هستند که قصد دارند در زمینه خاصی تجربه کسب کرده تا بعد از آن بتوانند در حیطه کاری مدنظر خود مشغول فعالیت شوند.
 • هدف اصلی از ارائه واحد کارآموزی در دانشگاه ها، برقراری ارتباط بین فضای کسب و کار و فارغ التحصیلان دانشگاه می باشد. گذراندن دوره کارآموزی، سبب می شود تا دانشجویان با چالش ها و مسائل اجرایی آشنا شده و ضمن تکمیل آموخته ها، شرایط خود را برای ورود به صنعت کار مهیا کنند.

نکات مورد نیاز یک گزارش کارآموزی عمران

چرا باید بدانیم که چگونه گزارش کارآموزی بنویسیم؟ ، نحوه نگارش و ارائه گزارش کارآموزی عمران عامل مؤثری در ارزشیابی نهایی دانشجو توسط استاد راهنما می باشد. لذا سعی ما بر این است که در این مقاله با معرفی فاکتورهایی مهم، توانایی شما را در نحوه نوشتن گزارش کارآموزی بالا ببریم.

توجه: در ابتدا می بایست به صورت دقیق و متناسب با اهداف تعیین شده و همچنین با توجه به نظر استاد راهنما، موضوع گزارش کار انتخاب شود.

رعایت ساختار کلی گزارش کار توسط دانشجو، از قبیل صفحه عنوان، فهرست مطالب، مقدمه، بدنه اصلی گزارش، نتیجه گیری و پیوست ها امری ضروری است. به طور کلی می توان گفت که یک گزارش کار جامع از ۶ بخش تشکیل می شود. در ادامه به توضیح هر کدام از این ۶ بخش اساسی می پردازیم.

۱-صفحه عنوان
منظور همان جلد گزارش کار می باشد که در برگیرنده مواردی از قبیل موارد زیر می باشد:

 • آرم و نام دانشگاه
 • موضوع کارآموزی
 • آدرس محل کارآموزی
 • نام استاد راهنما
 • نام دانشجو
 • شماره دانشجویی
 • تاریخ آغاز و پایان کارآموزی

 

نمونه گزارش کارآموزی (چگونه گزارش کارآموزی بنویسیم)

نمونه ای از صفحه عنوان

۲-فهرست مطالب
یکی از اصلی ترین بخش های گزارش کارآموزی، فهرست مطالب می باشد که به بیان عناوین مطالب موجود در گزارش و شماره صفحه مربوط به آن می‏پردازد. لذا فهرست مطالب به گونه ای باید تنظیم شود که خواننده در یک نگاه، به مطالب اصلی نگاشته شده در این گزارش پی ببرد و همچنین به راحتی و در کمترین زمان بتواند به مطلبی که نظرش را جلب کرده است دست یابد. لازم به ذکر است که برای فصل بندی، بهتر است از ساختار درختی  استفاده شود؛ به این صورت که موضوعات اصلی گزارش به عنوان سر شاخه و موضوعات فرعی به عنوان زیرشاخه در نظر گرفته شود. برای درک بهتر به مثال زیر توجه نمایید.

 

چگونه گزارش کارآموزی بنویسیم (نحوه نوشتن فهرست مطالب در گزارش کار عمران)

نمونه ای از فهرست مطالب

۳-متن مقدمه کارآموزی
متن مقدمه کارآموزی باید خلاصه و مفید باشد و با ارائه یک دید کلی از فضای مورد بحث، مخاطب را آماده مطالعه گزارش کند.

متن مقدمه گزارش کارآموزی عمران

نمونه مقدمه گزارش کارآموزی

۴-بدنه اصلی گزارش
شاید زمانی که سوال چگونه گزارش کارآموزی بنویسیم؟ مطرح شد تنها ترین قسمتی که به ذهن شما خطور کرد همین بدنه اصلی بوده است. البته اصلی ترین بخش گزارش قطعا همین قسمت می باشد و باید به ‌گونه‌ای طراحی شود که اطلاعات را به صورت واضح و قابل فهم و با ساختاری منظم در اختیار خوانندگان قرار داده و آن ها را قادر سازد تا به راحتی و با سرعتی بالا به اطلاعات مد نظر خود دسترسی یابند. به این منظور، گزارش‌ باید به بخش‌ها و زیربخش‌های مرتبط تقسیم شده و فهرست محتویات داشته باشد. در ادامه به مواردی که در نگارش باید به آن ها توجه شود اشاره شده است:

 • گزارش کارآموزی باید در برگیرنده ی آموخته ها و تجارب کسب شده باشد. لذا گزارش نهایی به صورت مختصر و مفید تنظیم شود و از ذکر هر مطلب اضافی و نامرتبط پرهیز گردد.
 • برای تنظیم گزارش کارآموزی باید از قالبی واحد و استاندارد (منظور همان رعایت کردن ساختار کلی گزارش و در نظر گرفتن قواعد نگارشی می باشد که در این مقاله به آن ها اشاره شده است) تبعیت کنیم ولی بهتر است علاوه بر رعایت این استاندارد، نظر استاد مربوطه را جویا شده که اگر نظری در این رابطه داشتند آن را اعمال کنیم.
 • بهره مندی از پیشنهادات استاد راهنما و سایر دانشجویان برای انتخاب منابع معتبر. با این کار از تجارب سایرین استفاده کرده و نیازی نیست که وقت زیادی برای جست جوی منابع معتبر صرف کنیم.
 • معرفی محیط کار و ارائه اطلاعاتی از قبیل زمینه فعالیت مجموعه، امکانات و تجهیزات، محصولات، اهداف و جایگاه مجموعه.
 • ارائه توضیحات در زمینه مجموعه فعالیت های دانشجو در دوره کارآموزی از قبیل کارهای تحقیقاتی، اداری، نظارتی، تنظیم چک لیست، طراحی، استعلامات و غیره.
 • شرح کامل تخصصی که در طول مدت کارآموزی فرا گرفته شده است. پیوستگی مطالب و بیان دقیق موضوع در هنگام نوشتن مشاهدات، تجربیات و یا هر آن چه که در این دوره فرا گرفته اید از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. به عنوان مثال آن چه در مورد نرم افزار WORD و یا EXCEL در زمینه نحوه نگارش نامه های اداری و یا تنظیم صورت وضعیت پیمانکاران فرا گرفته اید به صورت خلاصه و مفید ارائه دهید. برای نمونه، به نحوه تنظیم و نگارش دو نامه اداری که در ذیل آمده است توجه نمایید.

 

متن گزارش کارآموزی عمران (چگونه گزارش کارآموزی بنویسیم )

نمونه نامه اداری               

نکات تهیه گزارش کارآموزی عمران

نمونه نامه اداری

۵-نتیجه گیری
باید به گونه ای تنظیم شود که علاوه بر ذکر موارد مهم گزارش، مخاطب را به گرفتن یک نتیجه مهم و مشخص سوق دهد. در ادامه برای درک بهتر، نتیجه گیری گزارش کارآموزی ای که موضوع مورد بحث آن “روش های اجرایی جهت جلوگیری از پدیده ستون کوتاه” می باشد ارائه شده است.

چگونه گزارش کارآموزی بنویسیم (نحوه تنظیم نتیجه گیری در گزارش کارآموزی)

نمونه نتیجه گیری

همان طور که مشاهده کردید، متن نتیجه گیری به گونه ای است که خواننده با مطالعه آن، به اهمیت موضوع مورد بحث (پدیده ستون کوتاه) پی برده و به صورت کلی با روش های اجرایی جهت جلوگیری از این پدیده آشنا خواهد شد.

۶-پیوست ها

در صورت نیاز می توان جهت درک بهتر مطلب، پیوست هایی از قبیل نقشه های معماری و یا دتایل های اجرایی را ارائه نمود. توجه به پیوستگی و انسجام مطالب و رعایت آن، فراموش نشود.

توصیه هایی در خصوص نوشتن گزارش کارآموزی رشته عمران

 • متن گزارش کارآموزی قبل از تحویل مجدد خوانده شود تا اگر ایرادی پیدا شد برطرف گردد.
 • از جملات کوتاه، واضح و گویا در گزارش کار استفاده شود.
 • قبل از تنظیم گزارش در قالب فایل ورد، بهتر است آموزشی مختصر ولی مفید را نسبت به طرز کار نرم افزار فرا بگیرید تا نگارش به صورت استاندارد انجام پذیرد.
 • شماره گذاری صفحات گزارش صورت گیرد.
 • قرار دادن عنوان هایی کوتاه در زیر تصاویر و بالای جداول
 • پرهیز از کپی برداری مطلق از منایع اینترنتی و انتقال آن ها به صورت مستقیم و ویرایش نشده به گزارش کارآموزی (عمل کپی برداری از اعتبار گزارش شما می کاهد).
 • از فونت های استاندارد برای نگارش متن گزارش کار استفاده شود. به عنوان مثال فونت B Nazanin و B Mitra با بزرگ نمایی شماره ۱۲
 • قبل از تنظیم گزارش، دستور کاری برای خود تهیه کنید و مطابق با آن کار خود را پیش ببرید. اگر بدین گونه عمل کنید دچار سردرگمی نخواهید شد (اینکه چه مواردی باید بررسی بشود، مخاطب ما چه کسانی هستند و …).

فرمت گزارش کارآموزی

در راستای سوال چگونه گزارش کارآموزی بنویسیم؟ باید بگویم تنها نوشتن گزارش کارآموزی عمران کافی نیست بله باید فرمت آن را هم رعایت کنید. فرمت گزارش کارآموزی که معمولاً در قالب فایل ورد تنظیم می شود باید در برگیرنده جلد گزارش، فهرست مطالب، مقدمه، بدنه اصلی گزارش، نتیجه گیری و پیوست باشد که در این مقاله، هر بخش به طور کامل توضیح داده شده است. برای درک بهتر این موضوع نمونه ای از فرمت گزارش کارآموزی آورده شده است.

دانلود رایگان فرمت گزارش کارآموزی رشته عمران

 

نمونه گزارش کارآموزی عمران

تا به اینجا نحوه نوشتن گزارش کارآموزی رشته عمران (یا همان پاسخ به سوال چگونه گزارش کارآموزی بنویسیم؟)، به صورت مختصر ولی مفید آموزش داده شد. در ادامه با ارائه یک نمونه گزارش کارآموزی، شما را نسبت به چگونگی نگارش و تنظیم آن آشنا خواهیم کرد. تمامی مواردی که بالا بیان کردیم را الان می توانید در متن این نمونه گزارش مشاهده کنید و ایده بگیرید.

دانلود رایگان pdf نمونه گزارش کارآموزی عمران

نتیجه گیری

تنظیم گزارش کارآموزی عمران مستلزم رعایت یک سری قواعد و اصول خاص می باشد و این طور نیست که بتوان بدون رعایت هیچ گونه استانداردی نسبت به ارائه آن اقدام کنیم. بنابراین دانشجویی که علاوه بر کسب مهارت و تجربه در دوره عملی کارآموزی (که مزیت اصلی گذراندن این دوره است) بخواهد نمره قابل قبولی از استاد مربوطه کسب نماید، می بایست ضمن رعایت قواعد نگارشی، گزارش خود را در قالبی استاندارد تنظیم کند.

منابع

گروه مهندسی فراعمران

مهندس محمدعلی بنا یزدی

نوشته‌های مرتبط

قوانین ارسال دیدگاه

 • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
 • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
 • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
دیدگاه‌ها

*
*

  سارا علی آبادی پاسخ

  عالی بود کامل فهمیدم چی به چیه

   گروه مهندسی عمران فایل پاسخ

   سلام خیلی ممنونم از نظر شما

0