عمران فایل

مراحل دیوار چینی؛ آموزش اصولی اجرای دیوار با بهترین مصالح برای دیوار چینی

حتما شما هم به دنبال آموزش مراحل دیوار چینی به صورت اصولی هستید اما آیا با بهترین مصالح برای دیوار چینی آشنا هستید؟ استاندارد های اجرای دیوار را می شناسید؟ کاربرد هشت گیر در دیوارچینی چیست؟

در این مقاله کاربردی گام به گام مراحل دیوار چینی یا همان اجرای دیوار های متداول در ساختمان را آموزش خواهیم دید.

فهرست مطالب:

 1. دیوار چیست؟
 2. دیوارها به چند گروه دسته‌بندی می­شوند؟
 3. تفاوت ضخامت دیوارهای داخلی و پیرامونی چگونه است؟
 4. مراحل دیوار چینی به چه صورت انجام می­شود؟

تعریف دیوار

دیوار عبارت است از یک عضو ساختمانی ممتد، معمولاً به‌صورت قائم و یکپارچه و محکم؛ که ضخامت آن در مقایسه با طول و ارتفاعش، کوچک می باشد.

انواع دیوار در ساختمان

دیوارها را می­توانیم به لحاظ عملکرد و مصالح مصرفی در آن تقسیم‌بندی کنیم و پس از انتخاب نوع دیوار مورد استفاده در ساختمان میتوانیم دیوار چینی ساختمان را شروع کنیم:

الف) انواع دیوار از نظر عملکرد:

دیوارهای باربر: این دیوارها علاوه بر وزن خود، بار اعمالی به دیوارها مانند بار سقف­ ها را نیز تحمل می­کنند.

بررسی انواع دیوار چینی در ساختمان

شکل ۱: دیوارهای باربر در ساختمان

 

دیوارهای غیر باربر: این دیوارها تنها وظیفه­ ی تحمل وزن خود را دارند. دیوارهای غیر باربر را دیوار تقسیم و پارتیشن نیز می ­نامند. دیوار تقسیم، به دیوارهای داخلی ساختمان گفته می­شود که وظیفه ­ی تفکیک کردن فضاهای داخلی را بر عهده دارد.

دیوارهای حائل: دیوارهای حائل از نوع دیوار باربر اند؛ این دیوارها برای مقابله با نیروهای جانبی وارد بر ساختمان نظیر نیروی حرکت خاک، آب و … مورد استفاده قرار می­گیرد. اجرای این نوع از دیوارها مانند اجرای دیوار برشی است در واقع برای اجرای آنها مراحل دیوار چینی دیوار های متداول ساختمانی را پشت سر نمیگذاریم.

دیوار حائل چیست؟

شکل ۲: دیوار حائل

دیوارهای عایق: دیوارهای عایق از نوع دیوارهای غیر باربر اند؛ این دیوارها وظیفه­ ی جلوگیری از ورود و خروج رطوبت، سرما، گرما و صدا را بر عهده‌ دارند. انواع دیوارهای عایق عبارت‌اند از:

 1. دیوارهای عایق رطوبت
 2. دیوارهای عایق حرارت
 3. دیوارهای عایق صوت

که در ادامه به بررسی آن­ها می­پردازیم.

 1. دیوارهای عایق رطوبت: در ساختمان­ها دیواری تحت عنوان دیوار عایق رطوبت مشاهده نمی­شود، اما چون عایق رطوبت را نمی­توان به‌صورت ایستاده نگه داشت، برای نگه‌داشتن عایق رطوبت از دیواری به‌عنوان تکیه‌گاه استفاده می­شود که به آن دیوار عایق می­گویند. به زبان ساده تر مراحل دیوار چینی که تمام شد شروع به اجرای ایزوگام می کنند.

 

مراحل اجرای دیوار عایق رطوبت (مراحل دیوار چینی دیوار عایق)

شکل ۳: عایق رطوبت

 1. دیوارهای عایق حرارت: به‌منظور جلوگیری از هدر رفتن انرژی گرمایی ساختمان، از دیوارهای عایق حرارت استفاده می­شود.
اجرای دیوار عایق حرارت

شکل ۴: تأثیر عایق حرارت در هدر رفتن انرژی

دیوارهای عایق حرارت به ۴ روش قابل اجرا می باشند که عبارتند از:

۲-۱) عایق کردن دیوار ها از داخل

۲-۲) عایق کاری دیوارها از خارج

۲-۳) دیوارهای دو لایه

۲-۴) دیوارهای پیش ساخته صنعتی مانند ساندویچ پاتل

۱-۲)   عایق کردن دیوارها از داخل:

از این نوع عایق‌کاری در دیوارهای سنگین و نیمه سنگین با مصالح ساختمانی یا بتنی استفاده می­شود.

 

مراحل دیوار چینی در دیوار های عایق دار

شکل ۵: دیتیل دیوار عایق از داخل

مراحل اجرای دیوار چینی در ساختمان

شکل ۶: عایق‌کاری از داخل

پلی استایرن در عایق‌کاری حرارتی از داخل استفاده می­شود. معمولاً به‌منظور محافظت از این ماده در برابر آتش و بهبود عملیات نازک‌کاری از قطعه‌هایی استفاده می­شود که در یک‌طرف دارای صفحه­ ی گچی چسبیده به پلی استایرن هستند و از طرف دیگر قطعه‌ای عایق بر روی شبکه‌ی چوبی پیچ شده یا توسط چسب خمیری مخصوصی روی دیوار یا مصالح بنایی نصب می­گردد. در واقع ابتدا مراحل دیوار چینی باید تمام شود سپس از این پانل ها استفاده میکنند که یک سمت آن عایق حرارت است و سمت دیگر آن نمای داخلی است.

روش دیگر عایق‌بندی از داخل، استفاده از پشم معدنی (پشم سنگ یا پشم‌شیشه) است. معمولاً پشم معدنی به‌صورت قطعه‌های پیش‌ساخته با ابعاد استاندارد مورداستفاده قرار می­گیرد. پشم سنگ و پشم‌شیشه نفوذپذیری بالایی (جذب بخارآب) دارند، به همین دلیل معمولاً با یک ورق کاغذ قیراندود یا کاغذ آلومینیوم در برابر خطر میعان شدن محافظت می­شوند.

۲-۲) عایق‌کاری دیوارها از خارج:

دیوار بلوک بتنی سبک: به علت استفاده از بتن سبک و اینرسی حرارتی پایین آن‌ها و تغییرات دما در طول شبانه‌روز، خطر بروز خرابی در اثر تغییرات حرارتی افزایش می­یابد. درنتیجه باید در اجرای آب‌بندی (عایق کردن دیوار در برابر رطوبت) این نوع دیوارها دقت بیشتر داشته باشیم. توصیه می­شود که پوسته‌ی خارجی به‌گونه‌ای اجرا شود که در صورت به وجود آمدن درز و ترک در مصالح دیوار، بتن سبک قابلیت‌های خود را از دست ندهد.

اجرای دیوار عایق (دیوار چینی دیوار عایق

شکل ۷: دیتیل دیوار عایق از خارج

مراحل دیوار چینی دیوار عایق

شکل ۸: دیوار عایق از خارج

۳-۲) دیوارهای دولایه:

دیوار دولایه از مصالح بنایی با لایه میانی هوا: این نوع دیوار در حالتی استفاده می­شود که نیاز چندانی به عایق حرارتی احساس نشود و به‌جای عایق حرارتی حداکثر ۱۰ سانتی‌متر لایه هوا استفاده شود. در این نوع دیوار باید جزئیات موردنیاز برای دفع آب‌هایی که به لایه هوا می­رسند پیش­بینی شود.

دیوار چینی دیوار های لایه هوا دار

شکل ۹: دیوار دولایه با مصالح بنایی با لایه هوا

۴-۲) دیوارهای پیش‌ساخته صنعتی مانند ساندویچ پانل: در ساختمان‌های پیش‌ساخته صنعتی، اغلب از قطعات بزرگ عایق مانند پلی­اورتال یا پلی­استایرن که بین دولایه از آهن گالوانیزه یا آلومینیوم یا بتن یا پلاستیک تقویت‌شده با الیاف شیشه‌ای (فایبرگلاس) قرارگرفته است، استفاده می­شود. (مانند بدنه­ ی یخچال‌ها)

در مورد قطعات ساخته‌شده از بتن یا پلاستیک با الیاف شیشه باید یک سیستم کلاف بندی جهت مقاوم‌سازی در برابر نیروهای خارجی در نظر گرفته شود. نفوذپذیری این دیوارها در برابر بخار آب تقریباً صفر است و توصیه می­شود در ساختمان‌های تجاری، اداری و … استفاده شود.

اجرای ساندویچ پانل

شکل ۱۰: پانل ساندویچی

نحوه اجرای ساندویچ پانل

شکل ۱۱: اجرای پانل ساندویچی

 1. دیوارهای عایق صوت: معمولاً تمام مواد عایق، عایق صوتی نیز هستند. برای جلوگیری از انعکاس صدا در برخی از فضاهای ساختمان، از سطوح غیر صاف با شرایطی خاص از عایق‌های صوتی استفاده می­شود. (مانند سالن‌های سینما و …)

 

جزئیات دیوار عایق صدا

شکل ۱۲: دیوار عایق صدا

ب) انواع دیوار از نظر مصالح:

دیوارها در ساختمان وظایف گوناگونی دارند و متناسب به نوع فضا، ابعاد، اندازه و عملکرد می­توان از مصالح مختلف در ساخت دیوارها استفاده کرد. مصالح متداول در ساخت دیوارها عبارت‌اند از: آجر، سنگ، بتن و بتن مصلح، چوب، انواع بلوک، گل و خشت. البته تقریبا می توان گفت مراحل دیوار چینی همه دیوارها شبیه هم هستند.

 1. دیوارهای آجری: یکی از ارزان‌ترین و در دسترس ترین مصالح ساختمانی، آجر است و در اغلب موارد مراحل دیوار چینی آن با کمک ملات هایی مانند گل، ماسه سیمان و … انجام می شود.
انواع دیوار چینی ساختمان

شکل ۱۳: دیوار آجری

 1. دیوارهای سنگی: سنگ اولین ماده‌ای بود که انسان از آن در ساخت سازه‌ها استفاده نمود که تا به امروز پابرجاست. سنگ یکی از مصالح طبیعی است که در اکثر مناطق ایران به مقدار زیادی پیدا می­شود. بعضی از این سنگ‌ها مقاومت بسیار بالایی دارند از همین رو می­توان این مصالح را به ‌تنهایی و بدون استفاده از ملات (به‌صورت خشک چین) برای دیوارهای حصاری استفاده نمود. سنگ‌ها به دلیل شکننده نبودن حمل ‌و نقل راحتی دارند.
مراحل انجام دیوار سنگی

شکل ۱۴: دیوار سنگی

در انتخاب سنگ‌ها باید به موارد زیر توجه کرد:

 • بافت سنگ: سنگ باید بدون شیار، رگه‌های سست و ترک باشد و پوسیدگی و خلل و فرج در آن‌ها وجود نداشته باشد.
 • جذب آب: سنگ‌ها نباید بیش از ۵ درصد آب جذب کنند و یا در آب حل شوند.
 • پاکیزگی: سنگ‌های ساختمانی باید عاری از آلودگی‌هایی مانند گل‌ولای باشند.
 • پایداری در برابر عوامل جوی: سنگ ساختمانی باید بتواند تا ۲۰ مرتبه آزمایش یخبندان را تحمل کند.
 • مقاومت فشاری: مقاومت فشاری گسیختگی سنگ نباید از ۱۵۰ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع کمتر باشد.

ملات مصرفی در دیوار چینی با سنگ معمولاً ماسه و سیمان است. این ملات با حداقل ۲۲۰ کیلوگرم سیمان در مترمکعب ملات (یک حجم سیمان و پنج حجم ماسه‌ی شکسته) تهیه می­شود. حداکثر ضخامت قابل‌قبول ملات بین سنگ‌ها برابر با ۴ سانتی‌متر است.

 1. دیوارهای بتنی: به مخلوط سیمان، آب و شن و ماسه، بتن گفته می­شود. از دیوارهای بتنی مسلح برای تحمل نیروهای زیاد استفاده می­شود و در محل‌های مرطوب نیز قابل‌استفاده است. البته قابل ذکر است که این نوع دیوار ها مراحل دیوار چینی که امروز بیان می کنیم را طی نمی کنند.
اجرای دیوار در ساختمان

شکل ۱۵: دیوار بتنی

 1. دیوارهای چوبی: چوب یکی از مصالح مهم ساختمانی است که به دلیل سبک بودن و همچنین شکل‌دهی آسان برای تولید پانل­ها، قاب‌های دیوار، کف و بام و … استفاده می­شود. از ویژگی‌های مناسب دیگر چوب می­توان به نسبت خوب وزن به قیمت، وزن به مقاومت و ضریب انبساط حرارتی بالا اشاره کرد. چوب در دمای ۳۵۰ درجه به زغال تبدیل می­شود و سطح خارجی زغال از چوب سالم درونی تا مدت‌زمان مناسبی محافظت می­کند که این موضوع امکان گریختن را در هنگام آتش‌سوزی فراهم می­کند.

توجه: به چوب‌هایی که برای استفاده‌ی ساختمانی برش خورده‌اند، الوار می­گویند. البته قابل ذکر است که اصولا از این الوار ها به عنوان نما استفاده می شود و نمیتواند جایگزین دیوار اصلی شما باشد در واقع پیشنهاد می کنیم ابتدا حتما مراحل دیوار چینی ساختمان را اصولی پشت سر بگذارید و سپس از این الوار ها برای نما استفاده کنید که قطعا زیبایی فوق العاده ای خواهد داشت.

بررسی انواع دیوار در ساختمان

شکل ۱۶: دیوار چوبی

نکات اجرایی و دیگر نکات مربوط به دیوار چوبی:

 • رطوبت چوب: میزان رطوبت چوب باید در حد مناسبی باشد، یعنی هنگامی چوب در سازه نصب می­شود که نه رطوبت از دست می­دهد و نه جذب می­کند.
 • تبدیل چوب به الوار: بسته به کاربرد نهایی چوب، تنه‌ی درخت به‌صورت الوارهایی با ابعاد مختلف برش داده می­شوند. تنه‌های کوچک‌تر معمولاً با سطح مقطع مستطیل شکل برش داده می­شوند. الوارها به‌گونه‌ای برش داده می­شوند که کمترین دورریز را داشته باشند.
 • حفاظت از چوب: به‌منظور جلوگیری از آسیب‌هایی همچون حمله‌ی حشرات، پوسیدگی و … از مواد محافظ مانند روغن‌های قطران، مواد محافظ آبی و حلال آلی استفاده می­شود.
 • حفاظت رویه چوب: برای پوشاندن سطح‌رویی چوب‌ها از سه ماده رنگ، جلا و لاک‌الکل می­توان استفاده کرد. رنگ و جلا هر دو وظیفه‌ی تزیین و حفاظت را بر عهده داشته و رنگ سطح چوب را مخفی می­کنند، اما علاوه بر آن جلا برای نمایان ساختن بافت و تارهای چوب مورداستفاده قرارگرفته و شفافیت مناسبی دارد. لاک‌الکل بدون پوشاندن بافت و تارهای چوب، رنگ یکنواخت مشخصی را در چوب ایجاد می­کند و مانع از رشد سطحی قارچ‌ها می­شود.

شکل ۱۷: رنگ-جلا-لاک الکل

ساخت دیوار با چوب

شکل۱۸: قاب دیوار چوبی

 

 1. دیوارهای بلوکی ساخته‌شده از انواع بلوک:
 • دیوارهای بلوک بتنی: ساختمان‌های ساخته‌شده با بلوک‌های بتنی دارای مزیت‌هایی همچون ایجاد عایق نسبی حرارت و صوت، کوتاه بودن زمان عملیات، یکپارچگی و سبکی نسبی ساختمان و اقتصادی بودن است. بلوک‌های بتنی معمولاً از سیمان پرتلند، مصالح سنگی و آب ساخته می­شوند. امروزه بلوک های سیمانی به عنوان بهترین مصالح برای دیوار چینی انتخاب شده اند. کمی بعد تر در مورد مراحل دیوار چینی با بلوک صحبت خواهیم کرد.
مراحل دیوار چینی با بلوک سیمانی

شکل ۱۹: بلوک بتنی

 

 • بلوک سفالی: بلوک سفالی با قالب‌زنی مخلوط خاک رس، آب و حرارت آن در کوره ساخته می­شود. بلوک‌های سفالی توخالی نسبتاً سبک‌وزن هستند و عمدتاً در نقش دیوارهای تقسیم‌کننده و غیر باربر مورداستفاده قرار می­گیرند.
دیوار چینی با بلوک سفالی

شکل ۲۰: بلوک سفالی

 • بلوک‌های گچی: به بلوک‌های ساخته‌شده از ملات گچ بعد از حرارت دادن، بلوک گچی گفته می­شود. معمولاً برای تفکیک کردن فضاها از بلوک‌های گچی استفاده می­شود. حداقل ضخامت بلوک‌های گچی برابر ۵ سانتی‌متر است.

 

بررسی انواع دیوار چینی

شکل ۲۱: بلوک گچی

 • سیپورکس: با ترکیب پودر آلومینیوم، سدیم هیدروکسید، آب و ماسه یک ملات ساخته شده که در قالب‌های مخصوص ریخته می­شود. سپس قطعات تحت‌فشار بخارآب قرار داده می­شوند و قطعات مقاومی به نام سیپورکس ساخته می­شود. از این قطعات می­توان در دیوارهای جداکننده استفاده کرد. سیپورکس ها عایق‌های حرارتی خوبی هستند.
نحوه اجرای دیوار چینی با بلوک

شکل ۲۲: سیپورکس

 1. دیوارهای خشتی گلی: به علت استفاده از خاک محل و تهیه راحت خشت، ساخت بناهای خشتی از گذشته‌ها موردتوجه بوده است و امروزه نیز در بسیاری از اقلیم‌های خشک و کویری و نواحی معتدل و کم باران ایران به کار می­رود. دیوارهای خشتی را با خاک رسی که به‌صورت خمیر تبدیل کرده‌ و با استفاده از قالب‌هایی به آن‌ها شکل داده‌ و در آفتاب خشک نموده‌اند، می­سازند. حدودا می توان گفت مراحل دیوار چینی این نوع از دیوار هم مانند دیوار های متداول ساختمانی است.
دیوار چینی با خشت و گل

شکل۲۳: ساختمان با دیوار خشتی گلی

دیوارهای حفاظتی

در اثر عبور راه‌آهن از مناطق کوهستانی و مجاورت با رودخانه‌ها، به‌منظور حفظ و تحکیم خاک‌ریز و بستر خط از دیوارهای مختلف استفاده می‌گردد. این دیوارها بیشتر به‌صورت وزنی بوده و متناسب با محل احداث، به‌صورت بتنی یا سنگی احداث می‌گردد. (در بیشتر مناطق راه‌آهن به‌صورت سنگی است)

انواع دیوارهای حفاظتی عبارت‌اند از:

 1. دیوار بالی: دیواری است که به‌صورت حاده (بازشده) نسبت به پایه‌ها در دو طرف پل ساخته می­شود تا در اثر عبور آب، از ریزش خاک‌ریز جلوگیری شود
 2. دیوار برگشتی: این دیوار به‌صورت موازی با محور خط و عمود بر پایه‌ها ساخته می­شود و بر روی پل‌های کوچک با خاک‌ریز بلند مورداستفاده قرار می­گیرد.
 3. دیوار ربع مخروطی: این دیواری زمانی مورداستفاده قرار می­گیرد که ارتفاع پایه‌ها زیاد باشد تا از شسته شدن خاک‌ریز طرفین پایه جلوگیری نماید.
 4. دیوار هدایت آب: این دیوار از فواصل دور سیلاب را جمع‌آوری کرده و به دهانه­ی پل هدایت می­کند. زمانی از این دیوار استفاده می­شود که در هنگام بارندگی‌های شدید، احتمال حرکت سیلاب به سمت خاک‌ریز و آسیب زدن به آن وجود داشته باشد.
 5. دیوار ضامن: هنگامی‌که شیب طبیعی زمین زیاد باشد، برای جلوگیری از رانش خاک‌ریز به در پای خاک‌ریزها از این دیوار استفاده می­شود.
 6. دیوار حائل: این دیوار در جلوی ترانشه ها (فرورفتگی‌های مصنوعی یا طبیعی در سطح زمین گفته می‌شود که عمق آن‌ها از پهنایشان بیشتر و پهنای آن‌ها از درازایشان بسیار کمتر است) ساخته می­شود. چون زمین پشت دیوار دست‌نخورده است و چسبندگی لازم را دارد، ابعاد این دیوار از دیوار ضامن کوچک‌تر است.
 7. دیوار پوششی: برای پوشاندن ترانشه هایی که جنس آن‌ها سخت است مورداستفاده قرار می­گیرد. فشار وارده به این دیوارها بسیار کم است.
 8. دیوار ساحلی: این دیوارها برای جلوگیری از خروج آب از رودخانه‌ها در هنگام طغیان رودخانه و در ساحل رودخانه ساخته می­شوند.
 9. دیوار رسوب‌گیر: برای جلوگیری از حرکت رسوبات درشت به سمت پایه‌های پل ساخته می­شوند. این دیوارها به‌صورت مشبک و وزنی در مسیر بالادست پل‌ها احداث می­شود.

بررسی دیوارهای خارجی و داخلی

دیوار خارجی

دیوار خارجی مشرف‌به خیابان، حیاط، کوچه و یا ساختمان کناری است. ضخامت دیوارهای خارجی معمولاً ۲۰ سانتی‌متر بوده و پس از تکمیل و اجرای عایق‌ها و سنگ و گچ ممکن است به ۳۵ سانتی‌متر هم برسد. ارتفاع دیوار جان‌پناه در پشت‌بام حداقل ۱۱۰ سانتی‌متر است.

دیوار داخلی

دیوار داخلی فضا و اتاق‌ها را ایجاد می­کند و ضخامت آن بین ۱۰ تا ۱۵ سانتی‌متر است. دیوار سرویس بهداشتی و تیغه‌ی کمد دیواری نیز معمولاً ۷ سانتی‌متر در نظر گرفته می­شود و ارتفاع دیوار داخل واحدها بین ۲۷۵ تا ۲۹۰ سانتی‌متر می باشد.

مراحل دیوار چینی در ساختمان

فرآیند اصولی دیوار ­چینی در سه مرحله یا گام قابل اجرا می باشد:

گام اول-رگه ­چینی: یکی از روش‌های مشخص کردن فضاهای ساختمان به‌طوری‌که هر شخصی متوجه شود، رگه­ چینی است. رگه­ چینی به عملیاتی گفته می­شود که با قرار دادن یک ردیف بلوک با ملات یا بدون ملات فضاهای ایجادشده را مشاهده کنیم و در صورت اطمینان از طراحی، ادامه مراحل ساخت را ادامه دهیم.

آموزش مراحل رگه چینی

شکل ۲۴: رگه چینی 

گام دوم-شمشه­ گذاری: برای اینک در تمامی مراحل دیوار چینی ، شاقول بودن و هم‌راستا بودن دیوار را بررسی کنیم، نیاز به یک شاخص داریم. برای این کار از شمشه­ گذاری استفاده می­کنیم. به‌طوری‌که ابتدا و انتهای دیوار دو شمشه فلزی بلند به‌صورت عمودی و شاقول نصب‌ کرده و با استفاده از گچ، بین سقف و کف تثبیت می­کنیم. در هر مرحله از اجرای دیوار یک ریسمان بین دو شمشه وصل کرده و عملیات دیوار­چینی را انجام می­دهیم.

دومین مرحله دیوار چینی در ساختمان با کمک اصول آن

شکل ۲۵: شمشه گذاری

گام سوم-بلوک ­گذاری: بلوک‌ها باید قبل از بلوک­ گذاری زنجاب شوند (بلوک‌ها قبل استفاده در سطل آب قرار داده شوند تا کاملاً خیس شوند).  این کار به این جهت انجام می­شود که بلوک‌ها شیره و آب ملات را به خود جذب نکنند و اصطلاحاً ملات را نسوزانند.

زتجاب کردن اجرها (مراحل دیوار چینی )

شکل ۲۶: زنجاب کردن آجرها

در بندهای افقی و قائم، بین ۱ تا ۱٫۲ سانتی‌متر باید با ملات پر شود ولی در دیوارهای غیر باربر وجود بند قائم اختیاری است. هرچند برای ایجاد پیوستگی مناسب و عایق بودن دیوار توصیه می­شود از بند قائم در دیوارهای غیر باربر نیز استفاده شود.

استفاده از ملات در دیوار چینی ساختمان

شکل ۲۷: پر کردن بندها با ملات

توجه: درصورتی‌که طول یا ارتفاع دیوار زیاد باشد، مطابق دستورالعمل‌های اجرایی باید در بین مراحل دیوار چینی از وال پست، رول بولت، وصله و … برای حفظ طول مهارشدگی استفاده‌شده تا دیوار تحت بار زلزله و بارهای جانبی دیگر نریزد.

نکته: برای جلوگیری از آسیب تغییر شکل به ستون‌های سازه، دیوار باید در محل اتصال به ستون انعطاف‌پذیر باشد. این امر در سازه‌های بتنی اهمیت بیشتری دارد زیرا باعث ایجاد ستون کوتاه می­شود. برای این کار باید در محل اتصال دیوار به ستون از یونولیت با ضخامت حداقل ۵ سانتی‌متر استفاده شود.

هشت گیر در دیوارچینی

برای اتصال دو دیوار عمود یا با زاویه باید از هشت‌گیر استفاده شود. هشت‌گیر شیوه‌ای در معماری است که در آن آجر از حالت صاف و مسطح خارج‌شده و به‌صورت برجسته و فرورفته طرح‌هایی به وجود می­آید که با ایجاد سایه‌روشن جلوه‌ی خاصی به بنا می­بخشد.

اخرین مرحله دیوار چینی ساختمان (هشت گیر در دیوارچینی)

شکل ۲۸: اجرای هشت­گیر

در محل سقف باید از آجر فشاری به‌صورت پاکوفته استفاده شود، چون در صورت عدم اتصال دیوار به سقف سازه، احتمال سقوط دیوار وجود دارد. برای اتصال دیوار به سقف، آجر فشاری یا بلوک را به‌صورت مایل با فشار و ضربه اجرا می­کنیم تا اتصال گیردار در این محل ایجاد شود. این اتصال باعث جلوگیری از واژگونی دیوار می­شود.

اجرای آجر فشاری پاکوفته

شکل ۲۹: اجرای آجر فشاری به صورت پاکوفته

دیوارهای میانقاب

دیوارها یا جداکننده‌ها، که به‌عنوان پرکننده درون قاب‌های فلزی و بتنی به کار می­روند اجزای سازه‌ای هستند که به‌وفور در ساختمان‌ها استفاده می­شوند. قرارگیری پرکننده‌ها در دهانه یک قاب نوعی زیر سازه تشکیل می­دهد که به آن میانقاب می­گویند.

رفتارهای مشاهده‌شده در زلزله‌های مختلف نشان می­دهد که میانقاب ها به‌عنوان یک جزء سازه‌ای مقاوم در برابر بار های جانبی نقش اساسی داشته و باید موردتوجه قرار گیرند. پرکننده‌ها سختی سازه را افزایش داده و منجر به کاهش پریود می­شوند، درنتیجه انرژی بیشتری در سازه خنثی می­شود.

رفتار یک پانل میانقابی به دو صورت زیر مدل می­شود:

 1. به‌عنوان دیوار برشی

۲ . به‌عنوان یک عضو قطری فشاری

در حالتی که به‌عنوان دیوار برشی استفاده می­شود، رفتار دیوار مانند یک دیافراگم است و در حالت دوم قاب و میانقاب معادل یک قاب بادبند در نظر گرفته می‌شود که در آن‌ یک عضو بادبندی، جایگزین زیر سازه میانقاب می‌شود. در هنگام به وجود آمدن تغییر شکل جانبی میانقاب، در بعضی نواحی بین قاب و میانقاب فاصله می‌افتد و در طرف دیگر (دو انتهای قطر مخالف پانل)، در اثر فشار بار جانبی به قاب فشرده می‌شود. به همین دلیل یک ناحیه فشاری قطری در پانل تشکیل می‌شود. طول ناحیه تماس قاب و میانقاب در هنگام تغییر شکل جانبی به میزان زیادی روی سختی جانبی تأثیر دارد.

بین قاب و میانقاب ممکن است اتصالات برشی تعبیه گردد که باعث انتقال برش در ناحیه انتقال بار از قاب به میانقاب شود و مود های خرابی میانقاب کلاً عوض شود. موارد خرابی در غیاب اتصالات برشی برای زیر سازه قاب میانقاب عبارت است از:

 1. خورد شدگی گوشه‌ها همراه با گسیختگی ستون‌ها
 2. خردشدگی گوشه‌ها همراه با گسیختگی تیرها

توجه: اگرچه وجود میانقاب سختی سازه را افزایش می­دهد، اما از طرفی باعث کاهش شکل‌پذیری سازه می­شود. حال این پرسش ایجاد می­شود که آیا وجود میانقاب در سازه‌ها تأثیر مثبت دارد یا منفی؟

تحقیقات زیادی در این زمینه صورت گرفته است. در این آزمایش‌ها مشاهده‌ شده است که تخریب ناشی از بارهای جانبی باوجود میانقاب ها به‌طور قابل‌ملاحظه‌ای تغییر کرده است.

نتیجه‌گیری

دیوارها عضوهایی هستند که وجود آن‌ها در سازه الزامی است و می­توان از نظر کاربرد (باربر و غیر باربر) و یا مصالح مورداستفاده آن ها را تقسیم بندی کرده و موردبررسی قرار داد.

در هر پروژه با توجه به نیاز باید مصالح مورداستفاده انتخاب شود، همچنین رعایت نکات اجرایی دیوارها بسیار ضروری است. حتی اگر دیوار باربر نباشد، بازهم از اهمیت اجرایی آن کاسته نمی­شود.
آجر، سفال و بلوک سیمانی از بهترین مصالح دیوارچینی در ایران به شمار می­روند. با گذشت زمان و با ورود بلوک‌های سفالی و سیمانی، استفاده از آجر در دیوارچینی کاهش پیداکرده است. بلوک‌های سیمانی با ویژگی‌های منحصربه‌فرد در مدل‌های مختلف ارائه می­شوند و بهترین مصالح برای دیوارچینی به شمار می ­آیند.

 

مهندس سید جواد نیری محبوب

نوشته‌های مرتبط

قوانین ارسال دیدگاه

 • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
 • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
 • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
دیدگاه‌ها

*
*

0