عمران فایل

اجرای سیستم قالب تونلی ساختمان بتنی در ایران با ۲ فیلم

یکی از پر سرعت ترین و جنجالی ترین پروژه های سیستم قالب تونلی در ایران پروژه شهرک اکباتان بوده است که متاسفانه تا به امروز مشابه آن را نداشته ایم اما رحمان گلزار چه مراحلی برای ساخت و اجرای قالب تونلی طی کرد؟ چه مزابا و معایبی در سیستم قالب تونلی وجود دارد که باعث شد نام رحمان گلزار ماندگار شود؟

شما هم می توانید با مطالعه این مقاله جامع اجرای ساختمان به روش قالب تونلی را شروع کنید و ماندگار شوید.

در این مقاله جامع به چه سوالاتی پاسخ خواهیم داد؟

 1. سیستم قالب تونلی چیست؟
 2. نقش رامکا در قالب تونلی چیست؟
 3. روش اجرای قالب تونلی چگونه است؟
 4. مزایا و معایب سیستم قالب تونلی چیست؟
 5. چه پروژه‌هایی با قالب تونلی در ایران اجرا شده اند؟

قالب تونلی چیست؟

سیستم بتنی قالب تونلی، سیستمی ساخته‌شده از بتن‌ آرمه می‌باشد. در سیستم قالب تونلی، روی دیوارها و سقف‌های ساخته شده از بتن مسلح هم زمان عملیات‌های بتنی (آرماتوربندی، قالب‌بندی و بتن‌ریزی) انجام می‌شود. به این دلیل به آن قالب تونلی گفته می شود که قالب‌های فلزی در دیوارها و سقف‌ها، به اندازه تقریبی ابعاد آن‌ها هستند و اسکلت فلزی فقط شامل دیوارهای بتنی باربر و سقف‌های دال بتنی می‌شود و در آن تیر و ستون وجود ندارد.

 

ساختمان سازی به روش سیستم قالب تونلی

ساختمان ساخته شده به روش قالب تونلی

اجزای قالب تونلی

 1. پانل افقی: قالب سقف
 2. پانل عمودی: قالب دیوارها
 3. پایه ترازکننده: ارتفاع قالب ها با آن تنظیم می‌شود.
 4. چرخ های قالب: برای سهولت در حرکت قالب
 5. سولجرها: قسمتی از بدنه سیستم قالب تونلی که به شکل تیرآهن می‌باشد و وظیفه‌ی آن جلوگیری از شکم انداختن قالب می‌باشد.
 6. بولت و مهره: چون بتن قبل از سفت ‌شدن مثل سیال عمل می‌کند، فشار زیادی به قالب وارد شده و باعث دور شدن قالب‌ها از یکدیگر می‌شود. برای جلوگیری از این مشکل از بولت و مهره استفاده می‌شود.
 7. رامکا: قالب‌های نواری با ارتفاع ۱۰ سانتی متر هستند که جهت گذاشتن و برداشتن راحت تر قالب ها، در پایین دیوار قرار داده می شوند. وجود رامکا در قالب تونلی علاوه بر مزیت‌هایی از قبیل افزایش دقت قالب‌بندی ستون و دیوارها دارای نواقصی نیز می باشد؛ برای مثال با وجود آن‌ها اتصالات سرد افزایش پیدا ‌کرده و این یک مشکل فنی است. در سیستم قالب تونلی چون ضخامت دیوارها با هم یکسان است، بتن‌ریزی رامکا نیز با بتن‌ریزی دیوار و سقف همزمان انجام می‌شود.

 

رامکا در قالب تونلی چیست

رامکا

 1. قالب گشودگی داکت: چون سیستم مدولار است (از یک سطح یا حجم به صورت مکرر برای ایجاد یک حجم بزرگتر استفاده می‌کنیم)، جهت افزایش سرعت اجرای قالب‌های داکت‌ها در سیستم قالب تونلی، قالب گشودگی داکت را به صورت غیرمنشوری (برای جداشدن راحت از بتن، ارتفاع زیادی ندارد) می‌سازند. قالب گشودگی داکت بعد از بتن‌ریزی به راحتی از سقف جدا می‌شود.

🛑 جهت عبور لوله هاى تأسیسات، فضایى تعبیه می شود که «داکت» نام دارد.

 1. چهار شاخ بلندکننده قالب: چون ابعاد قطعات قالب سقف و دیوارها بزرگ هستند و وزن زیادی دارند، جابجایی آن‌ها فقط به کمک جرثقیل یا تاورکرین انجام می‌شود. برای اینکه قطعه قالب در هنگام حمل شدن تراز باشد و به راحتی نصب شود، پیچ چهارشاخ از سوراخ گرانیگاه عبور می‌کند و مهره از زیر بسته می‌شود. قالب را از قسمت سوراخ با چهار شاخ بلندکننده قالب بلند می‌کنند.
 2. چرخ پانل و پیچ هرزگرد: برای حرکت قالب روی سقف، در زیر پانل سقف و دیوار تعدادی چرخ فلزی تعبیه می‌شود. این کار جهت خارج نمودن قالب ها از زیر سقف، بعد از سفت شدن بتن مهم است. وقتی که قالب در جای جدید خود قرار گرفت از پیچ‌های هرزگرد برای ترازکردن آن استفاده می‌شود و سپس چرخ از روی زمین بلند می‌شود. در هنگام قالب‌برداری هم پیچ هرزگرد را شل می‌کنند و قالب دوباره روی چرخ قرار می‌گیرد.
 3. اسپیسر فلزی مخروطی: مخروطی‌ها قطعات فلزی‌ای هستند که برای رعایت فاصله قالب‌ها، در بین دو قالب قرار می‌گیرند. اسپیسرهای فلزی مخروطی لبه‌های ضخیمی دارند که کمک می‌کند تا در هنگام سفت‌کردن پیچ‌ها آسیب کمتری به قالب برسد و قالب‌ها بیش از اندازه به هم نزدیک نشوند.
 4. جک مایل: جک مایل یک قطعه مورب فلزی است که طول آن قابل تنظیم می‌باشد. این قطعه پایین قالب‌ دیوارها را به زیر سقف متصل می‌کند و وظیفه آن این است که:
 • قالب سقف را قبل از اجرای بتن تراز کند. (این کار را با افزایش طول انجام می‌دهد.)
 • قالب سقف را از زیر سقف آزاد کند. (این کار را با کاهش طول انجام می‌دهد.)
 1. لندینگ: سکوهایی هستند که در اجرای سیستم قالب تونلی اطراف ساختمان و از طبقه دوم به بعد اجرا می‌شوند.

 

لندینگ در سیستم قالب بتنی

لندینگ

۱۴٫ براکت: براکت‌ها برعکس لندینگ ها فقط به عنوان محلی برای راه رفتن یا همان زیر پایی کاربرد دارند.

 

براکت یکی از اجزای سیستم قالب بندی تونلی

براکت‌ها (فقط برای عبور افراد)

 

در شکل زیر اجزای قالب تونلی را مشاهده می‌فرمایید:

 

اجزای قالب تونلی ساختمان

اجزای قالب تونلی

روش اجرای قالب تونلی در ساختمان

مراحل اجرای قالب تونلی ۱۰ مورد به صورت زیر می باشد:

۱- آماده‌کردن زمین برای اجرای فونداسیون

اولین کاری که برای اجرای ساختمان به روش قالب تونلی انجام‌ می‌شود، آماده کردن زمین برای انجام عملیات فونداسیون و باقی مراحل ساخت و ساز است.

۲- اجرای فونداسیون و انجام عملیات ساختمانی

اجرای فونداسیون در سیستم قالب تونلی tsf، مانند روش‌های دیگر انجام می‌شود و آرماتورها بسته شده و در نهایت آرماتورگذاری و قالب بندی انجام می‌شود. نکته‌ای که در اجرای فونداسیون مهم است توجه به میلگردهای ریشه و اورلپ است اما میلگرد ریشه چیست؟
میلگرد ریشه یا همان میلگرد انتظار به میلگردهایی می‌گویند که باید به اندازه مدنظر در طراحی از بتن بیرون زده باشد و برای هم‌پوشانی میلگردهای فونداسیون و دیوارها در هنگام بتن‌ریزی، و اتصال بتن دو قسمت به یکدیگر استفاده می‌شوند.

🛑 میلگرد ریشه در سیستم قالب تونلی باید در همه طبقات وجود داشته باشد تا هم‌پوشانی صورت گیرد و علاوه بر دیوارها در سقف‌ها نیز استفاده می‌شود.

۳- قراردادن رامکا در قالب تونلی

بعد از اجرای قالب بندی های انتظار دیوار، قالب‌های رامکا در امتداد دیوار بسته شده و بعد از بتن‌ریزی برداشته می‌شوند. برای اینکه قالب‌ها به طور دقیق قرار گرفته و دارای ارتفاع مناسب باشند باید مقداری بتن روی فونداسیون و اطراف میلگردهای پایه ریخته شود. (بتن باید طوری ریخته شود که میلگردها در وسط آن قرار گرفته و عرض بتن ریخته شده به اندازه عرض دیوار باشد.)

۴- ایجاد محل حرکت چرخ‌های قالب تونلی

برای اینکه سیستم قالب تونلی (با چرخ‌هایی که دارد) در هنگام قالب برداری به راحتی حرکت کند، باید محل‌هایی را با بتن روی فونداسیون ساخت. این کار فقط در پایین‌ترین طبقه ساختمان انجام می‌شود و در طبقات بالاتر از آن، قالب روی سقف طبقه پایینی حرکت می‌کند.

۵- آرماتور بندی دیوارها و قراردادن قوطی های برق در قالب تونلی

قالب بندی دیوارها طبق نقشه‌های طراحی انجام می‌شود. قراردادن مدارها و قوطی‌های برق (برای نصب کلید و پریز) و لوله‌کشی و تأسیسات را باید قبل از انجام قالب‌بندی دیوارها انجام داد. هم زمان با آرماتوربندی دیوارها، مکان بازشوها و درب‌ها و محلی برای عبور لوله‌های فاضلاب باید در نظر گرفته شود.

۶- قالب‌بندی تونلی

برای هر قسمت از سازه باید قالب مخصوص همان قسمت را استفاده کرد. قرارگیری قالب‌ها به صورت پشت به پشت در دو طرف دیوارها و بخشی از سقف ها صورت می گیرد.

قالب‌های تونلی می‌توانند به دو صورت فیلر خور و دیواری باشند:

 1. قالب‌های فیلرخور: در راهروها استفاده می‌شوند و دیوار کنج ندارند.
 2. قالب‌های دیواری: برای ساخت دیوارها استفاده می‌شود و به صورت پشت به پشت با قالب‌های دیگر قرار می‌گیرند و بین آنها با بتن پر می‌شود.

۷- آرماتوربندی سقف

سقف پایین‌ترین طبقه در سیستم قالب تونلی باید قبل از بتن‌ریزی آرماتور بندی شده تا هنگام بتن‌ریزی، آرماتورهای دیوار و سقف با هم به صورت یکپارچه درآیند. در سقف هر طبقه که کف طبقه بعدی نیز می‌باشد، باید محل‌هایی را برای عبور لوله‌های تأسیسات و مدارهای برقی (داکت)، با آکاسیو درون آرماتور سقف مشخص کرد. (محل داکت‌ها از نقشه‌های اجرایی تعیین می‌شود.)

۸- بتن‌ریزی

بتن‌ریزی در سیستم قالب تونلی ساختمان باید با مدیریت زمان انجام شده و بتن به صورت یکپارچه ریخته شود. ارتفاع بتن نیز باید در سطح سقف یکسان باشد.

 

مراحل اجرای قالب تونلی ساختمان در ایران

بتن‌ریزی (در تصویر آرماتورهای ریشه را نیز مشاهده می‌کنید.)

۹- قالب برداری

بعد از بتن‌ریزی باید قالب‌ها تا ۱۲ ساعت همراه با بتن باشند و بعد از آن شروع به قالب‌برداری می‌کنیم. برای این کار باید پایه‌های زیر قالب باز شوند تا قالب از بتن کنده شود و بتوانیم قالب را بیرون بکشیم.

خارج‌کردن قالب‌های بتنی بعد از عملیات بتن‌ریزی و سفت‌شدن دیوارها و سقف‌ها، به صورتی است که قالب‌ها را از دیوارها یا سقف ها فاصله داده و به صورت افقی روی چرخ‌ها یا غلتک خارج می‌کنند.

۱۰- قرار دادن جک های T

وقتی قالب ها در سیستم قالب تونلی برداشته می‌شوند، بتن باید وزن خود و وزن طبقات بالاتر را تحمل کند و به همین دلیل امکان شکم انداختن بتن وجود دارد. برای رفع این مشکل تا زمانی که بتن به مقاومت حداکثر خود برسد، از جک‌های Tشکل استفاده می‌کنیم. این جک ها فشار را تحمل کرده و از شکم‌ انداختن بتن جلوگیری می‌کنند.

نکته۱: سعی کنید برای نگهداری بتن، دائم آن را خیس نگه دارید.

نکته۲: در سیستم قالب تونلی بعد از اینکه ساخت طبقه اول تمام شد، ساخت طبقات بعدی آغاز می‌شود. برای این کار باید مکانی برای جابجاشدن افراد و یا محیطی برای بیرون کشیدن قالب‌ها در طبقات آماده شود، که با لندینگ و براکت‌ها میسر است. طبقات دیگر نیز به همین روش ساخته می‌شوند.

نکته۳: راه پله طبقات ساختمان را به هم وصل می‌کند. در این روش راه پله به صورت پیش ساخته در نظر گرفته می شود.

نکته۴: برای بهتر انجام‌شدن قالب‌برداری، قبل از اینکه قالب‌ها در تماس با بتن قرار گیرد، باید سطح آن‌ها را چرب کنیم تا به سهولت بتوان آن‌ها را خارج کرد.

 مزایا و معایب سیستم قالب تونلی

مزایا و معایب سیستم قالب تونلی

 

تصویر زیر قالب‌گذاری تونلی به کمک تاور را به شما نمایش می‌دهد:

 

سیستم قالب‌ تونلی با تاور

قالب‌گذاری با تاور

 

نگران نباشید اگر شما هم دقیقا متوجه روش ساخت قالب تونلی نشده اید می توانید ۲ ویدئو کوتاه زیر را مشاهده کنید و خیلی سریع مراحل اجرای سیستم قالب تونلی را مرور کنید.

مشاهده اولین انیمیشن اجرای سیستم بتنی قالب تونلی

مشاهده دومین انیمیشن اجرای سیستم بتنی قالب تونلی

پروژه‌های قالب تونلی در ایران

 1. پروژه واوان
 2. پروژه سپهر پردیس
 3. پروژه سپه شهر
 4. پروژه شهرک اکباتان
 5. پروژه چناران و نارون شمالی پردیس
 6. پروژه ۲۲۰ واحدی کوثر تربت حیدریه
روش اجرای سیستم قالب تونلی در ایران

پروژه واوان در اسلامشهر

نتیجه گیری

 •  از سیستم قالب‌بندی تونلی در مناطق زلزله‌خیز استفاده می‌شود.
 • سیستم قالب‌بندی تونلی دارای مزایا و معایبی است که می توانید در یک جدول کاملا منظم آن ها را بررسی کنید.
 • برای اجرای سیستم قالب تونلی نیازمند ماشین‌آلات و ابزار خاصی هستیم، به همین دلیل این روش از نظر اقتصادی برای پروژه‌های کوچک مناسب نیست.
دانلود رایگان pdf مقاله اجرای سیستم قالب تونلی ساختمان

دیدگاه‌ها (0)

*
*