عمران فایل

شرایط استفاده از سهمیه استعداد درخشان در کنکور کارشناسی ارشد چیست؟

احتمالاً شما هم راجع به سهمیه استعداد درخشان و قبولی بدون آزمون کارشناسی ارشد به کمک این سهمیه شنیده اید یا حتی ممکن است که یکی از دوستان شما با کمک همین سهمیه تغییر رشته داده باشد. به احتمال زیاد بعد از این شنیده ­ها و دیده ­ها سؤالی که در ذهن خود با آن روبه­ رو می­شوید این است که اصلاً سهمیه استعداد درخشان چیست؟ کدام یک از گرایش های ارشد عمران را با این سهمیه میتوانم انتخاب کنم؟

اگر به ­دنبال یافتن جواب این سؤال­ ها یا سؤالاتی مشابه این­ها می ­باشید، از ادامه این مقاله غافل نشوید.

موضوعات مورد بررسی در این مقاله:

 • شرایط استفاده از سهمیه استعداد درخشان چه می­باشد؟
  • شرایط استفاده از سهمیه استعداد درخشان در پذیرش بدون آزمون
  • شرایط استفاده از سهمیه استعداد درخشان در پذیرش با آزمون
 • چه افرادی مشمول استفاده از سهمیه استعداد درخشان در پذیرش با آزمون دانشگاه‌ها می‌شوند؟
 • ظرفیت پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد برای پذیرش بدون کنکور استعداد درخشان
 • آیین‌نامه پذیرش بدون آزمون استعدادهای درخشان در دوره کارشناسی ارشد
 • نوع تسهیلات ویژه به دانشجویان استعداد درخشان
 • آیین‌نامه تسهیلات آموزشی ویژه دانشجویان ممتاز
 • تغییر رشته برای دانشجویان ممتاز

 

 

استعداد درخشان چیست؟

 

استفاده از سهمیه استعداد درخشان در دوره کارشناسی ارشد

هر ساله دانشگاه­ های سراسر کشور بخشی از ظرفیت خود در مقطع کارشناسی ارشد در رشته­ های گوناگون را به پذیرش بدون کنکور دانشجویان ممتاز تمامی دانشگاه­ های دولتی کشور (دانشجویان برخوردار از سهمیه استعداد درخشان) اختصاص می­د­هند.

این امکان، فرصتی مناسب برای افرادی است که با وجود برخورداری از سطح بالای علمی و پشتکار و تلاش فراوان، به­ طور معمول در آزمون­ های کنکور عملکرد مناسبی نداشته و بنا­بر دلایل مختلف از قبیل استرس، بیماری یا هر عامل دیگری، آزمون­ های قبولی دانشگاه را به­ خوبی پشت سر نمی­گذارند. در حقیقت با این کار، تنها یک آزمون چندساعته در یک روز مشخص از سال (که احتمال وقوع هر مشکلی برای دانشجو در آن روز وجود دارد) تعیین­ کننده سرنوشت شما نخواهد بود و عدم حضور در آزمون و یا بیماری و هر مورد دیگری مسبب نابودی تمامی تلاش­ های چندین و چندساله شما در دوره کارشناسی نخواهد شد.

علاوه بر همه این­ها، این سهمیه امکان قبولی در دانشگاه ­های برتری از کشور را برای شما فراهم می­ آورد که احتمالاً برای قبولی آن­ها از طریق آزمون باید از سطح علمی خیلی بالایی برخوردار بود و حتماً جزو ۱۰۰ تا ۲۰۰ نفر برتر آزمون ارشد باشید.

البته استفاده از این سهمیه تنها محدود به پذیرش بدون کنکور مقطع کارشناسی ارشد نشده و دانشجویان ممتاز و واجد شرایط استعداد درخشان می­توانند از این سهمیه در پذیرش با آزمون مقطع کارشناسی ارشد نیز استفاده کنند.

برخورداری از این سهمیه و کاربرد آن در هر کدام از حالت­ های ذکر­شده، نیازمند دارا­بودن یک سری شرایط خاص می ­باشد که در ادامه به ­صورت جامع به آن پرداخته شده است.

شرایط سهمیه استعداد درخشان برای کنکور کارشناسی ارشد

دانشجویان ممتاز دانشگاه‌ها (برخوردار از سهمیه استعداد درخشان) می‌توانند به دو روش در مقطع کارشناسی ارشد ادامه تحصیل بدهند:

۱) قبولی و پذیرش در دانشگاه بدون شرکت در آزمون

۲) شرکت در آزمون و استفاده از سهمیه استعدادهای درخشان

از بین دانشجویان استعداد درخشان دانشگاه آنکه در طی دوره کارشناسی پیوسته بالاترین معدل را داشته باشد به‌عنوان شاگرداول معرفی می‌شود. این سهمیه در قبولی دانشجو در مقطع ارشد تأثیر زیادی دارد، مثلاً آخرین رتبه قبولی در مقطع ارشد در رشته هوش مصنوعی در دانشگاه امیرکبیر رتبه ۹۰ بوده است اما فردی با سهمیه شاگرد اولی با رتبه ۱۸۰ یا بالاتر هم می‌تواند قبول شود.

سهمیه استعداد های درخشان دانشگاه ها

شرایط استفاده از سهمیه استعداد درخشان در پذیرش بدون آزمون

 • دانشجویان باید تا آخر ترم ۶ دانشگاه حداقل سه‌چهارم واحدهای درسی خود را گذرانده باشند و معدل آن‌ها نیز جزو ۱۵ درصد معدل برتر از بین دانشجویان هم مقطع خود باشند.
 • دانشجو باید در طول ۸ ترم تحصیلی فارغ‌التحصیل شود.
 • دانشجو تنها می‌تواند برای سال بعد از تحصیل کارشناسی، اقدام به استفاده از سهمیه استعداد درخشان خود کند.
 • دانشجو تنها یک‌بار می‌تواند از این سهمیه استفاده کند.
 • دانشجو تنها می‌تواند در رشته‌های مرتبط با رشته خود در مقطع کارشناسی ارشد با این سهمیه پذیرش شود.
 • دانشگاه‌های مختلف در اطلاعیه­ای که برای پذیرش بدون آزمون دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد منتشر می­کنند، شرایط دانشجو برای ثبت‌نام را ارائه داده و دانشجویان باید علاوه بر برخورداری از شرایط کلی­ای که در بالا بیان شد، شرایط دانشگاه مقصد را هم دارا باشند.

نکته بسیار مهم:

دانشجویان باید توجه داشته باشند که امکان انتشار اطلاعیه جذب دانشجو برای مقطع کارشناسی ارشد بدون آزمون دانشگاه­ های مختلف، در هر زمانی از سال وجود دارد و دانشجو باید بعد از پایان ترم شش مرتباً سایت دانشگاه ­های مدنظر خود برای گذراندن مقطع ارشد را چک کرده تا به­ محض انتشار اطلاعیه جهت ثبت ­نام اقدام کند.

 

 

شرایط استعداد درخشان چیست؟

 

 

شرایط استفاده از سهمیه استعداد درخشان در پذیرش با آزمون

اگر دانشجو دارای سهمیه استعداد درخشان باشد و بخواهد در رشته‌­ای غیر­مرتبط با رشته تحصیلی خود تحصیلاتش را ادامه دهد، امکان استفاده از این سهمیه را در پذیرش بدون آزمون مقطع ارشد نداشته و تنها می‌تواند از سهمیه استعداد درخشان خود در پذیرش با آزمون استفاده کند.

افرادی که مشمول استفاده از سهمیه استعداد درخشان در پذیرش با آزمون دانشگاه‌ها می‌شوند:

 • دانشجویی که در دوره کارشناسی رتبه اول را در بین دانشجویان با رشته و ورودی یکسان با خود به ­دست آورده باشد و حداکثر در ۸ ترم فارغ‌التحصیل شده باشد.
 • دانشجو در آزمون کارشناسی ارشد حداقل ۹۰ درصد نمره آخرین فرد قبولی در رشته مدنظر خود را کسب کرده باشد.
 • اگر دانشجو در مرحله نهایی المپیادهای علمی- دانشجویی، رتبه ۱ تا ۱۵ را به­ دست آورده باشد.
 • دانشجویی که در دوره تحصیل خود در مقطع کارشناسی، به‌عنوان دانشجوی نمونه ­ی کشوری از سوی سازمان امور دانشجویان معرفی‌شده باشد.
 • دانشجویانی که در یکی از جشنواره‌های خوارزمی، جوان خوارزمی، رازی، ابن‌سینا و فارابی و در مقاطع کارشناسی پیوسته یا ناپیوسته رتبه کسب کرده باشند (دانشجو باید حداقل ۵۰ درصد مشارکت را در کاری که کسب رتبه کرده است داشته باشد).

توجه: نکته بسیار مهم در خصوص دانشجویانی که واجد حداقل یکی از شرایط بالا هستند این است که این دانشجویان تنها برای یک­بار و حداکثر تا یک سال پس از دانش­آموختگی خود قادر به استفاده از سهمیه استعداد درخشان در پذیرش با آزمون می­باشند. بنابراین اگر دانشجو با رتبه اول کلاس بنا­بر مشکلاتی در آزمون ارشد همان سال شرکت نکرد، قادر به استفاده از سهمیه خود در آزمون ارشد سال بعد خواهد بود.

ظرفیت پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد برای پذیرش بدون کنکور استعداد درخشان (سال ۱۴۰۰)

دسته­ بندی دانشگاه‌ها ظرفیت پذیرش
دانشگاه‌های سطح یک و دو حداکثر به اندازه ۴۰ درصد ظرفیت پذیرش با آزمون
دانشگاه‌های سطح سه حداکثر به اندازه ۳۰ درصد ظرفیت پذیرش با آزمون
سایر دانشگاه‌ها حداکثر به اندازه ۲۰ درصد ظرفیت پذیرش با آزمون

 

آیین‌نامه پذیرش بدون آزمون استعدادهای درخشان کارشناسی ارشد

در تصاویر زیر می‌توانید بخشنامه‌های پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد را مطالعه نمایید.

آیین نامه استعداد های درخشان

آیین ­نامه پذیرش بدون آزمون استعدادهای درخشان در دوره تحصیلی کارشناسی ارشد-صفحه اول

آیین نامه استعداد های درخشان دانشگاه ها

آیین­ نامه پذیرش بدون آزمون استعدادهای درخشان در دوره تحصیلی کارشناسی ارشد-صفحه دوم

 

آیین نامه استعداد های درخشان در کنکور

آیین ­نامه پذیرش بدون آزمون استعدادهای درخشان در دوره تحصیلی کارشناسی ارشد-صفحه سوم

 

نکته ۱: از جمله دانشجویانی که مشمول این آیین‌نامه نمی‌باشند، دانشجویان دوره مجازی، پیام نور، پذیرفته‌شدگان آزمون اختصاصی، پذیرفته‌شدگان کارشناسی با سوابق تحصیلی و دارندگان مدارک حوزوی معادل کارشناسی هستند.

نکته ۲: پذیرش در مقطع ارشد برای دانشجویان استعداد درخشان به دانشجویان دوره کارشناسی پیوسته (روزانه و شبانه) اختصاص دارد.

نکته ۳: دانشجویانی که بدون کنکور موفق به پذیرش در مقطع ارشد برای دوره روزانه می‌شوند نیازی به پرداخت شهریه برای آن‌ها نیست؛ اما بعضی از دانشگاه‌های غیردولتی به پذیرش دانشجو بدون آزمون اقدام می‌کنند که برای این دانشجویان پرداخت شهریه الزامی است.

تسهیلات دانشجویان استعداد درخشان

 • در زمان سنوات مجاز تحصیل، کمک‌هزینه تحصیلی به آن‌ها پرداخت می‌شود.
 • دانشجویان علاقه‌مند می‌توانند در کلاس‌های فوق‌برنامه مثل کامپیوتر، زبان خارجه و یا کلاس‌های مکمل در رابطه با رشته تحصیلی خود فعالیت کنند و در این رابطه به آن‌ها کمک‌هزینه پرداخت خواهد شد.
 • دانشجو می‌تواند جهت سفرهای زیارتی با گواهی معاونت دانشجویی دانشگاه کمک‌هزینه دریافت کند.
 • برای حمایت مالی از پروژه‌ها و پایان‌نامه‌ها و رساله‌های دانشجویی در مقاطع مختلف به دانشجویان تسهیلات مالی پرداخت می‌شود.
 • در­خصوص تحصیل هم‌زمان در دو رشته به دانشجو تسهیلات آموزشی و پژوهشی اختصاص داده می‌شود.
 • دانشجو می‌تواند بدون آزمون در دوره ارشد و دکتری طبق ضوابط تحصیل کند.

خلاصه‌ی آیین‌نامه تسهیلات آموزشی ویژه دانشجویان ممتاز

در جلسه ۳۸۷ شورای عالی انقلاب فرهنگی در تاریخ ۶/۹/۱۳۷۵، آیین‌نامه­ی تشکیل شورای هدایت استعدادهای درخشان در آموزش عالی، به­جهت برقرار ساختن تسهیلات ویژه آموزشی برای‌ دانشجویان ‌ممتاز مقاطع ‌کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری، تصویب گردید.

ماده ۱ – دانشجویانی که می‌توانند از مزایای این آیین‌نامه بهره‌مند شوند، ‌عبارت‌اند از :

الف- افرادی که در آزمون سراسری برگزیده‌شده‌اند با معرفی سازمان سنجش آموزش کشور

ب- برگزیدگان المپیادهای علمی دانش‌آموزی کشور با معرفی وزارت آموزش‌وپرورش

ج- برگزیده ­شدگان در جشنواره‌های خوارزمی با معرفی سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی

تبصره ۱- در بند الف، منظور از افرادی که در آزمون سراسری برگزیده شده­ اند، افرادی هستند که مجموع نمرات اکتسابی آن‌ها در آزمون سراسری حداقل دو نیم انحراف معیار از میانگین نمرات در گروه آزمایشی مربوط بالاتر باشد.

تبصره ۲- دانشجویانی که از شرایط مذکور در بندهای الف تا ج برخوردار نباشند اما با تشخیص گروه آموزشی مربوط و تأیید شورای آموزش دانشگاه به­ دلیل داشتن ویژگی‌های استثنایی دانشجوی ممتاز شناخته شوند، از طرف دانشگاه به شورا معرفی شده تا بعد از بررسی و تأیید شورا بتوانند از مزایای این آیین‌نامه بهره‌مند شوند.

ماده ۲- دانشجوی ممتاز می‌تواند بنا به پیشنهاد استاد مشاور و تأیید مدیر گروه آموزشی مربوطه، تعدادی از دروس عمومی و پایه را بدون شرکت در کلاس، در ابتدای نیمسال تحصیلی امتحان دهد. این درس­ ها جزو حدنصاب واحد­های دانشجو در آن نیمسال تحصیلی به­ حساب نخواهد آمد.

ماده ۳- بنا به تشخیص استاد مشاور و تأیید مدیر گروه آموزشی مربوط، ‌دانشجوی ممتاز می‌تواند برخی از دروس اصلی و تخصصی را به‌طور اختصاصی زیر نظر استاد مربوط بدون حضور در کلاس بگذراند .

ماده ۴- دانشجوی ممتاز می‌تواند با تأیید استاد مشاور، در هر نیمسال تحصیلی حداکثر تا ۲۷ واحد درسی انتخاب کند.

ماده ۵-دانشگاه می‌تواند با درخواست دانشجوی ممتاز برای تحصیل هم‌زمان در دو رشته تحصیلی پس از تأیید استاد مشاور موافقت نماید. قوانین مربوط به تحصیل هم‌زمان در دو رشته تحصیلی طبق دستورالعمل جداگانه‌ای ابلاغ می‌شود.

ماده ۶- چنانچه میانگین نمرات دانشجو در دو نیمسال متوالی یا متناوب از ۱۷ کمتر باشد، نمی‌تواند از تسهیلات این آیین‌نامه استفاده کند. در این صورت مطابق مقررات معمول به تحصیل خود ادامه خواهد داد .

این آیین‌نامه در جلسه مورخ ۵/۱۱/۷۷ شورای هدایت استعدادهای درخشان در آموزش عالی به تصویب رسید و از تاریخ تصویب لازم‌الاجراست.

دستورالعمل تغییر رشته با استفاده از مصوبه شورای ممتاز

دانشجویانی که شرایط زیر را داشته باشند می‌توانند در مقطع کارشناسی تغییر رشته دهند:

 • دانشجویانی که دارای معدل بالای ۱۷ در دروس پایه و اختصاصی باشند و پس از نیمسال دوم حداقل ۲۵ واحد دروس پایه و اختصاصی را گذرانده باشند.
 • سایر دانشجویانی که معدل بالای ۱۷ در سه نیمسال اول را دارند و ۴۵ واحد درسی (که حداقل ۳۰ واحد آن دروس پایه و اختصاصی باشد) پس از نیمسال سوم گذرانده باشند.

 

دانشجویان چند رشته ای

 

نتیجه‌گیری

– دانشجویان واجد شرایط سهمیه استهداد درخشان می­توانند برای پذیرش با آزمون یا بدون آزمون مقطع کارشناسی ارشد اقدام کنند.

– در پذیرش بدون آزمون کارشناسی ارشد با سهمیه استعداد درخشان، دانشجو باید توجه داشته باشد که علاوه بر شرایط کلی لازم برای استفاده از این سهمیه، از شرایط تعیین­ شده توسط دانشگاه مقصد نیز برخوردار باشد.

– دانشجویان متقاضی برای قبولی بدون آزمون کارشناسی ارشد باید بعد از پایان ترم شش، مرتباً سایت دانشگاه ­های موردنظر خود جهت تحصیل در مقطع ارشد را چک کرده تا در صورت انتشار اطلاعیه جذب فوراً ثبت­ نام کنند.

– دانشجویان ممتاز علاوه بر امکان قبولی بدون آزمون در مقطع کارشناسی ارشد از مزایایی مانند امکان تغییر رشته، تحصیل همزمان در دو رشته، کمک­ هزینه­ های تحصیلی و … نیز برخوردار می­باشند.

 

دانلود مقاله جامع استفاده از شرایط سهمیه استعداد های درخشان

دیدگاه‌ها (0)

*
*