عمران فایل

روش مطالعه برای آزمون نظام مهندسی عمران (محاسبات، نظارت و اجرا)

چگونه در آزمون نظام مهندسی قبول شویم؟ بهترین روش مطالعه برای آزمون نظارت نظام مهندسی چیست؟ اهمیت مدیریت زمان در این آزمون به چه میزانی است؟ استفاده از کلیدواژه آزمون نظام مهندسی چه تاثیری بر سرعت تست زنی شما خواهد گذاشت؟

در این مقاله جامع نکات کلیدی و اساسی جهت مطالعه، فهم بهتر و شیوه های تست زنی ارائه شده است. شما می توانید در پایان همین مقاله منابع کامل آزمون نظام مهندسی عمران (محاسبات، نظارت و اجرا) را مشاهده کنید.

با مطالعه این مقاله چه می آموزید :

 1. ترتیب مطالعه مباحث مقررات ملی ساختمان
 2. چگونگی روند مطالعه آزمون نظام مهندسی عمران
 3. شیوه های تست زنی و مدیریت زمان
 4. یک ماه مانده به آزمون چه باید کرد؟
 5. حرف آخر و نتیجه گیری
 6. منابع کامل آزمون نظام مهندسی عمران (محاسبات، نظارت و اجرا)

۱. ترتیب مطالعه مباحث مقررات ملی ساختمان

اولین نکته ای که باید توجه داشته باشیم این است که نیازی نیست همه مباحث را به ترتیب مطالعه کرد، بلکه بهتر است ابتدا مباحث مهم تر که تعداد سوال بیشتری در آزمون دارند مطالعه شود. جهت سهولت کار شما کاربران گرامی مباحث مقررات ملی ساختمان را به صورت زیر طبقه بندی کردیم :

عمران – نظارت : ۹، ۱۰، ۸، ۶، ۷، ۱۲، ۱۱، ۵، ۲۱، ۲۲، ۲ و سایر

عمران – اجرا : ۹، ۷، ۱۰، ۱۲، ۱۱، ۸، ۵، ۲، ۱۹، ۶، ۴، ۳، ۲۲، ۲۰، ۱۸ و سایر

عمران – محاسبات : ۹، ۱۰، ۶، ۷، ۲۸۰۰، ۸، تحلیل سازه و سایر

توجه : این دسته بندی بدین معنا نیست که سایر مباحث ارزش خواندن ندارند، بلکه سعی شده اولویت ها مشخص شوند.

 

منابع آزمون نظام مهندسی عمران

 

۲. چگونگی روش مطالعه برای آزمون نظام مهندسی

سعی کنید زمانی را که برای خواندن مباحث در نظر می گیرید، با تمرکز کامل و اصولی مطالعه نمایید. استفاده از رنگ های مختلف هایلایت و خودکار های رنگی کمک زیادی برایتان به حساب می آیند به اینصورت که هر رنگ را به یک آیتم اختصاص دهید (عناوین اصلی، عناوین فرعی، نکات مهم، فرمول ها و اعداد)

چون اعداد اهمیت بالایی در آزمون دارند و اکثر سوالات از همین اعداد مطرح می شوند، سعی کنید همه  اعداد را حتی آن هایی که به صورت حروف در متن هستند، با رنگی خاص علامت دار کنید.

یادداشت برداری و نوشتن نکات مهم و مشخص کردن بندهای مختلف برای حل یک سوال از اهمیت ویژه ای برخورداراست.

میان برسازی:

اگر بتوانید برای هریک از کتاب هایی که قرار است با خود سر آزمون ببرید “میان بر” درست کنید، در پیدا کردن بندهای آیین نامه و سرفصل ها کمک فراوانی به شما می کند و علاوه بر اینکه سرعت عملتان را بالا می برد، سهولت دسترسی به مطالب کلیدی را نیز برای شما فراهم می کند.

به این صورت که با چسباندن کاغذ های کوچک کنار صفحه فصل های کتاب یا مطالب مهم را از هم مجزا کرد تا برای پیدا کردن هرمطلب در فهرست مطالب به دنبال آن نگردید. مثلا در مبحث نهم یک صفحه به طول موثر قطعات فشاری اختصاص دارد میتوان این قسمت را با همان کاغذ های کوچک نشان دار کنید تا به راحتی در صورت نیاز به آن رجوع کنید.

 

بهترین روش مطالعه برای آزمون نظام مهندسی

فلوچارت سازی:

فلوچارت ها روند حل مسائلی را که محاسبات طولانی دارند به سادگی نمایش می دهند، شما را از سردرگمی نجات می دهند و یک دید کلی برای حل مسائل می دهد. سعی کنید در بین خلاصه نویسی هایتان از این امر مهم غافل نشوید.

روش صحیح مطالعه آزمون نظام مهندسی عمران

 

مطالعه آزمون های سال های قبل:

از آنجایی که تمرین و حل نمونه سوال تاثیر زیادی در افزایش مهارت و یادگیری دارند چه خوب است برای این منظور از سوالات آزمون های نظام مهندسی عمران سال های گذشته کمک بگیرید که با سوالات مشابه هم آشنا شوید.

باید سعی کنید ابتدا بعد از اتمام هر مبحث تست مربوط به همان مبحث را بزنید. عجول نباشید و بدانید که نیاز به گرفتن زمان در این مرحله نیست چون فعلا می خواهید مهارت خود را افزایش دهید و سرعت خود به خود با تمرین کردن افزایش می یابد. سوالات را بخوانید و سعی کنید خودتان جواب را از مبحث مورد نظر پیدا کنید.

اگر موفق نشدید دلسرد نشوید بلکه از روی پاسخ نامه محل جواب را پیدا کرده و سعی کنید تست را کامل یاد بگیرید و حتی تمام مباحث مهمی را که در آن صفحه علامت زدید دوباره مرور کنید. شاید این کار در ابتدا زمان زیادی بگیرد اما نگران نباشید چون با مرور دوباره، مطالب در حافظه  بلند مدت شما ذخیره می شود.

در نهایت هم سعی کنید از خود آزمون بگیرید (با در نظر گرفتن شرایط واقعی آزمون و زمان بندی) و به این ترتیب مطالب را در ذهن خود تثبیت کنید.

بعد از هر آزمون، آن را تحلیل و بررسی کنید و ضعف های خود را پیدا کنید. ببینید مشکل کمبود وقت دارید یا اینکه سوالات را بلد نیستید و باید بیشتر مطالعه کنید.

۳. شیوه های تست زنی و مدیریت زمان در آزمون

هدف تنها انتخاب بهترین روش مطالعه برای آزمون نظام مهندسی بلکه مدیریت زمان و روش تست زنی در آزمون نظام مهندسی هم کاملا مهم و اساسی است.

۱. شناسایی کردن و علامت گذاری سوالات وقت گیر (برای هر یک از سوالات وقت گیر، گنگ و مشکوک علامتی خاص درنظر بگیرید) شناخت سوالاتی که وقت گیر هستند می تواند نقش زیادی در مدیریت زمان داشته باشد. باید بدانید که سوالات وقت گیر دو نوع هستند.
نوع اول سوالاتی که راه حل آن ها را می دانید ولی پاسخ دادن به آن ها ملزم گذاشتن وقت زیادی هستند و دسته دوم سوالاتی که اصلا بلد نیستید، سعی کنید هر کدام را با علامتی خاص مشخص کنید که به دسته اول در پایان آزمون در صورت داشتن وقت اضافه پاسخ دهید و برای دسته دوم دوباره وقت خود را صرف خواندن آن نکنید. سوالات مشکوک نیز باید برای وقت اضافه بماند.

۲. در خواندن کامل متن سوالات بسیار دقت کنید و به افعال می باشد، نمی باشد، هست و نیست توجه داشته باشید.

۳. در نظر داشته باشیم که معمولا اولین تصمیم، بهترین تصمیم است، پس سعی کنید تا حد امکان از تغییر جواب ها بپرهیزید؛ چرا که این کار هم اعتماد به نفستان را پایین می آورد و هم اضطراب و استرس شما را افزایش می دهد.

۴. تکنیک حذف گزینه نیز برای مباحث خواندنی بسیار کارآمد می باشد؛ بدین صورت که روی گزینه هایی که مطمئن هستید غلط اند، خط بکشید که دوباره وقت صرف خواندنشان نکنید.

۵. اگر بتوانید حدودا بعد از حل هر ۱۰ سوال جواب ها را وارد پاسخ نامه کنید، از ورق زدن مداوم پاسخ برگ و پرسش نامه جلوگیری کرده و در وقت صرفه جویی می-شود.

نکات مهم در روش مطالعه برای آزمون نظام مهندسی برای مشخص بودن سوالات پاسخ داده شده، کنارشان علامت خاصی بگذارید. ولی باید توجه داشته باشید که در۱۰ دقیقه پایانی آزمون این روش را به کار نبرید چون شاید وقت برای وارد کردن پاسخ ها پیدا نکنید.

۶. اگر در پایان به کمتر از ۳۰ سوال پاسخ داده اید، سوالاتی را که بین دو گزینه شک داشته اید را جواب دهید؛ زیرا حداقل نمره قبولی در آزمون ۵۰% می باشد. برای این کار باید حین آزمون، سوالاتی که شک دارید را با علامتی خاص مشخص کنید.

۷. کتاب هایی که را با خود سر آزمون برده اید، روی زمین پخش نکنید و آن ها را به ترتیب قرار دهید تا برای پیدا کردن هر یک فرصت را از دست ندهید.

۴. توصیه های مهم روش مطالعه برای آزمون نظام مهندسی

 1. سعی کنید از یک ماه قبل از آزمون دیگرمطلب جدید مطالعه نکنید و به تثبیت مطالبی که از قبل خوانده اید بپردازید و سرفصل ها و مباحث مهم را مرور کنید و بعد از مرور تست بزنید و نکاتی را که از حل این تست ها استخراج می کنید، خلاصه نویسی کنید. خلاصه نویسی در این قسمت بسیار ضروریست. در واقع در این مدت باید جمع بندی کنید و بدانید این کار به اندازه مطالعه کردن اهمیت دارد.
 2. بعد از گذشت حداقل ۵ روز از خواندن هرمبحث شروع به تست زنی کنید.
 3. در تمرین تست زنی خود را در شرایطی مشابه شرایط آزمون قرار دهید.
 4. در نظر داشته باشید که آزمون نمره منفی دارد، پس سوالات را بصورت شانسی جواب ندهید.
 5. از درست بودن ماشین حساب خود قبل از آزمون مطمئن شوید.
 6. آزمون، کتاب باز است اما نمی توانید کتاب ها ونوشته هایتان را به بقیه هم بدهید.
 7. حواستان به پشت جلد مباحث مقررات ملی ساختمان هم باشد؛ چون عناوین مباحث، آنجا نوشته شده اند. بدین ترتیب وقتی شماره مبحث را دیدید، سریعا به عنوان موردنظر مراجعه می کنید.

قبولی آزمون نظام مهندسی عمران

۵. نتیجه گیری

در ابتدای این مقاله سعی کردیم در جهت نشان دادن بهترین روش مطالعه برای آزمون نظام مهندسی با مشخص کردن مباحثی که بیشتر حائز اهمیت بودند یک اولویت بندی درست در اختیارتان قرار دهیم همین طور با بیان نکاتی کلیدی قبل و حین آزمون و باز کردن روش های مختلف از جمله  فلوچارت سازی و میانبر سازی به صرفه جویی در زمان کمک شود.

بعد از رعایت همه ی این نکات باید این را نیز در نظر بگیریم که قبولی یا عدم موفقیت در آزمون نظام مهندسی پایان راه نیست. در صورت عدم قبولی نا امید نشوید و بدانید با تلاشی مضاعف حتما موفق خواهید شد و در صورت قبول شدن نیز بدانید که این تازه شروع کار است و بایستی پس از آن با وسواس و وقت بیشتری متناسب با کاری که دارید به آیین نامه ها رجوع نمایید.

 

۶. منابع آزمون نظام مهندسی عمران (محاسبات، نظارت و اجرا)

 

آزمون نظام مهندسی عمران محاسبات

 1. مبحث ششم ( بارهای وارد بر ساختمان ) -۱۳۹۲
 2. مبحث هفتم ( پی و پی‌سازی )- ۱۳۹۲
 3. مبحث هشتم ( طرح و اجرای ساختمان‌های با مصالح بنایی)- ۱۳۹۲
 4. مبحث نهم ( طرح و اجرای ساختمان‌های بتن‌آرمه )- ویرایش چهارم، چاپ دوم به بعد-۱۳۹۲
 5. مبحث دهم ( طرح و اجرای ساختمان‌های فولادی )- ۱۳۹۲
 6. مبحث یازدهم ( طرح و اجرای صنعتی ساختمان ) – ۱۳۹۲
 7. آئین‌نامه طراحی ساختمان‌ها در برابر زلزله (استاندارد ۲۸۰۰) ویرایش چهارم و اصلاحیه مربوطه
 8. استاتیک، مقاومت مصالح و تحلیل سازه‌ها (در حد اطلاعات دانشگاهی)
 9. مکانیک خاک- گودبرداری – پی سازی و سازه های نگهبان

آزمون نظام مهندسی عمران نظارت

 1. قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و آئین‌نامه‌های اجرائی آن (۱۳۹۰) و تصویب نامه شماره ۱۶۰۲۷۷/ت۵۲۶۶۰ ه‌ مورخ ۵/۱۲/۹۴ هیات وزیران در مورد اصلاح موادی از آئین‌نامه اجرایی قانون و نظامنامه رفتار حرفه ای اخلاقی در مهندسی ساختمان
 2. مبحث اول ( تعاریف)- ۱۳۹۲
 3. مبحث دوم ( نظامات اداری)- ۱۳۸۴
 4. مبحث پنجم (مصالح و فرآورده‌های ساختمانی)- ۱۳۹۶
 5. مبحث ششم ( بارهای وارد بر ساختمان ) – ۱۳۹۲
 6. مبحث هفتم (پی و پی‌سازی)- ۱۳۹۲
 7. مبحث هشتم (طرح و اجرای ساختمان‌های با مصالح بنایی)- (۱۳۹۲)
 8. مبحث نهم ( طرح و اجرای ساختمان‌های بتن‌آرمه )- ویرایش چهارم، چاپ دوم به بعد-۱۳۹۲
 9. مبحث دهم ( طرح و اجرای ساختمان‌های فولادی )- ۱۳۹۲
 10. مبحث یازدهم (طرح و اجرای صنعتی ساختمان)- ۱۳۹۲
 11. مبحث دوازدهم (ایمنی و حفاظت کار در حین اجرا)- ۱۳۹۲
 12. مبحث بیست و یکم (پدافند غیرعامل)- ۱۳۹۵
 13. مبحث بیست و دوم (مراقبت و نگهداری از ساختمان‌ها)- ۱۳۹۲
 14. آئین‌نامه طراحی ساختمان‌ها در برابر زلزله (استاندارد ۲۸۰۰) ویرایش چهارم و اصلاحیه مربوطه
 15. راهنمای جوش و اتصالات جوشی در ساختمان‌های فولادی (بخش‌های نظارت و اجرا)- ۱۳۹۰
 16. استاتیک، مقاومت مصالح، تحلیل سازه‌ها و طراحی سازه‌های فولادی و بتنی (در حد اطلاعات دانشگاهی)
 17. روشها و جزئیات اجرایی ساختمان
 18. گودبرداری، مکانیک خاک، پی سازی و سازه های نگهبان
 19. مقررات، قوانین و ضوابط حقوقی و انتظامی مرتبط با ساخت و سازها
 20. قراردادها و شرایط عمومی و خصوصی مرتبط با انواع قراردادها و پیمان ها

آزمون نظام مهندسی عمران اجرا

 1. قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و آئین‌نامه‌های اجرائی آن (۱۳۹۰) و تصویب نامه شماره ۱۶۰۲۷۷/ت۵۲۶۶۰ ه‌ مورخ ۵/۱۲/۹۴ هیات وزیران در مورد اصلاح موادی از آئین‌نامه اجرایی قانون و نظامنامه رفتار حرفه ای اخلاقی در مهندسی ساختمان
 2. مبحث دوم ( نظامات اداری)- ۱۳۸۴
 3. مبحث سوم( حفاظت ساختمانها در مقابل حریق) – ۱۳۹۵
 4. مبحث چهارم ( الزامات عمومی ساختمان ) -۱۳۹۶
 5. مبحث پنجم (مصالح و فرآورده‌های ساختمانی) – ۱۳۹۶
 6. مبحث ششم ( بارهای وارد بر ساختمان ) -۱۳۹۲
 7. مبحث هفتم ( پی و پی‌سازی ) -۱۳۹۲
 8. مبحث هشتم (طرح و اجرای ساختمانهای با مصالح بنایی) – ۱۳۹۲
 9. مبحث نهم ( طرح و اجرای ساختمان‌های بتن‌آرمه ) ویرایش چهارم، چاپ دوم به بعد-۱۳۹۲
 10. مبحث دهم ( طرح و اجرای ساختمان‌های فولادی ) -۱۳۹۲
 11. مبحث یازدهم (طرح و اجرای صنعتی ساختمانها)- ۱۳۹۲
 12. مبحث دوازدهم (ایمنی و حفاظت کار در حین اجرا)- ۱۳۹۲
 13. مبحث سیزدهم (طرح و اجرای تأسیسات برقی ساختمان ها) –۱۳۹۵
 14. مبحث چهاردهم (تأسیسات مکانیکی) –۱۳۹۶
 15. مبحث شانزدهم (تأسیسات بهداشتی) –۱۳۹۶
 16. مبحث هفدهم (لوله کشی گاز طبیعی) –۱۳۸۹
 17. مبحث هجدهم ( عایق‌بندی و تنظیم صدا)- ۱۳۹۶
 18. مبحث نوزدهم (صرفه‌جوئی در مصرف انرژی )- ۱۳۸۹
 19. مبحث بیستم (علائم و تابلوها)- ۱۳۹۶
 20. مبحث بیست و یکم (پدافند غیرعامل)- ۱۳۹۵
 21. مبحث بیستم و دوم (مراقبت و نگهداری از ساختمان‌ها)- ۱۳۹۲
 22. آئین‌نامه طراحی ساختمان‌ها در برابر زلزله (استاندارد ۲۸۰۰) ویرایش چهارم و  اصلاحیه مربوطه
 23. راهنمای جوش و اتصالات جوشی در ساختمانهای فولادی (بخش‌های نظارت و اجرا)- ۱۳۹۰
 24. مکانیک خاک، گودبرداری و پی سازی سازه‌های نگهبان
 25. روشها و مسائل اجرایی ساخت و ساز
 26. قراردادها و شرایط عمومی و خصوصی مرتبط با انواع قراردادها و پیمان ها
 27. قوانین مرتبط با صنعت بیمه و مالیات
 28. مدیریت ساخت و نظام برنامه‌ریزی و کنترل پروژه
 29. قانون کار
 30. ماشین آلات ساختمانی و آشنایی با نحوه عملکرد با بهربرداری و نگهداری ماشین آلات ساختمانی
 31. مقررات، قوانین و ضوابط حقوقی و انتظامی مرتبط با ساخت و سازها
 32. استاتیک، مقاومت مصالح و تحلیل سازه ها و طراحی سازه های فولادی و بتنی (در حد اطلاعات دانشگاهی)
 33. ضوابط و مقررات مربوط به نظام فنی و اجرایی کشور

 

نکات آزمون نظام مهندسی عمران تذکراتی برای هر ۳ رشته:

 • به همراه داشتن جداول پروفیل‌های ساختمانی در جلسه‌ی آزمون الزامی است.
 • در صورت وجود راهنما برای مباحث مقررات ملی ساختمان اشاره شده در موارد فوق، این راهنما هم جزو مواد آزمون محسوب می شود.

 

منابع

 1. وزارت راه و شهرسازی و مسکن
مهندس شقایق خسروی

نوشته‌های مرتبط

قوانین ارسال دیدگاه

 • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
 • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
 • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
دیدگاه‌ها

*
*

  سحر امامی پاسخ

  سلام . من این مقاله رو خوندم . خیلی مفید بود و واقعا از نظم سایتتون خوشم اومد . خیلی عالیه .

   omranfile_m پاسخ

   سلام خانوم مهندس امامی عزیز . لطف دارید . امیدواریم که بتونیم با نظرات شما انگیزه بیشتر رو برای بروزرسانی همیشگی بگیریم. موفق باشید 🌹🌷

  علی آسایی پاسخ

  یعنی شما دارید ادعا میکنید که اگر اینها رو رعایت کنیم توی آزمون نظام مهندسی قبول میشیم؟

   گروه مهندسی عمران فایل پاسخ

   سلام مهندس
   نه هرگز همچین ادعایی نداریم فقط این روش ها کمک میکنه که راحت تر قبول بشید البته اگر درست اجرا کنید

0