عمران فایل

اجرای انواع دیوار سبک از جمله تری دی پنل، هبلکس و درای وال

بالارفتن سرعت انجام کار، پایین آمدن پرت مصالح و زمان ساخت جزو مهم ترین عوامل در صنعت ساختمان سازی است، استفاده از انواع دیوار سبک گامی موثر برای نزدیک شدن به این هدف است که ما در این مقاله کاربردی سعی کرده ایم شما را به صورت کامل با این نوع دیوار ها آشنا کنیم.

لیست کامل مواردی که در این مقاله آموزش داده خواهد شد:

 1. انواع دیوار­ سبک و معرفی آن ها
 2. نحوه اجرای انواع دیوارهای سبک به همراه نکات اجرایی مربوط به آن
 3. کاربرد و مزایای هر یک از انواع دیوارهای سبک
 4. بررسی نکات آیین­ نامه ­ای مربوط به انواع دیوارهای سبک در اجرا و طراحی

انواع دیوار سبک

دیوار سبک انواع مختلفی دارد که ما در این مقاله به طور کامل با سه نوع پرکاربرد آن آشنا خواهیم شد.

دیوار هبلکس (بلوک سبک بتنی AAC)

هبلکس نوعی از بتن است که توسط حباب های هوا متخلخل شده و از آن در ساخت بلوک ­های ساختمانی استفاده می­شود. هبلکس مشابه بلوک­ های سبک دیگر که در آن از سیلیس استفاده شده؛ ضد­ آتش می باشد. زیرا دمای ذوب سیلیس بسیار بالا است. هبلکس نام تجاری ­ای می ­باشد که به “بتن هوادهی شده اتوکلاوی” در اروپا نسبت داده شده است.

دیوار هبلکس یکی از انواع دیوار سبک

شکل ۱: بلوک هبلکس

دیوار ۳D Panel

تری دی پانل یکی از انواع دیوار سبک بوده که اجزای اصلی تشکیل­ دهنده آن هسته عایق پلی استایرن نسوز (یونولیت) و شبکه­های فولادی (مش) می­باشند. این مجموعه به وسیله مفتول­ های فلزی خرپایی ­شکل به یکدیگر متصل می­شوند. در نهایت با عمل بتن­ پاشی روی آن و تلفیق دو شبکه فولادی و بتنی سازه بسیار مقاوم و محکمی به دست می ­آید.

 

تری دی پنل یکی از انواع دیوار سبک

شکل ۲: برشی از دیوار ۳D Panel

دیوارهای dry wall (ساخت ­و ­ساز خشک)

دیوارهای dry wall ساختارهایی سبک و مقاوم در برابر زلزله می­باشند که از کنار هم قرار گرفتن پنل­های گچی (یا سیمانی) و پروفیل­های سبک فولادی گالوانیزه (ناودانی) ساخته می­شوند.

 

درای وال چیست

شکل ۳: درای وال

نحوه اجرا انواع دیوار سبک

در این قسمت از مقاله قصد داریم نکات اجرایی هر یک از دیوارهای سبک گفته شده را به صورت کامل، به همراه مزایا و کاربردشان شرح دهیم.

اجرای دیوار هبلکس (بلوک سبک بتنی AAC)

 • اجرای ردیف اول دیوار­چینی با بلوک هبلکس با مصالح سنتی ماسه و سیمان و به­جهت تراز کردن زیر کار انجام می­شود. ادامه دیوار­چینی با ملات مخصوص و مطابق اصول عمومی نظیر اتصال صحیح دیوارها به یکدیگر (هشت­گیر کردن)، قرار نگرفتن درز عمودی بلوک‌ها در دو ردیف متوالی، شاقول و ریسمانی بودن دیوار اجرا می­گردد.
 • برای اجرای این بلوک­ها از ملات چسب گونه­ای استفاده می­شود که نحوه ساخت و اجرای آن توضیح داده خواهد شد. البته از مصالح ماسه و سیمان نیز می­توان استفاده کرد، ولی معایبی از قبیل افزایش هزینه­های اجرا، افزایش مدت زمان اجرا، از­دست رفتن نمای سفید رنگ دیوارها، از بین بردن عایق حرارتی و صوتی به علت ایجاد پل حرارتی و افزایش بار اضافه به ساختمان را به همراه خواهد داشت.
مراحل اجرای دیوار هبلکس

شکل ۴: اتصال بلوک­ ها توسط ملات

 • جهت ساخت ملات چسبی، به اندازه تقریبی ۸ لیتر آب به پودر خشک اضافه شده و توسط همزن برقی به صورت چرخشی یکنواخت به ­مدت پنج دقیقه با یکدیگر مخلوط می­ شوند. ملات چسب حاصل ­شده باید از کارایی مناسب برخوردار باشد.
 • بلوک­ های هبلکس در اندازه ­های مختلفی تولید می­ شوند که در جدول زیر به آن­ها اشاره شده است.
ابعاد بلوک (cm) پوشش هر مترمکعب در دیوار (m2) وزن بلوک (kg)
۶۰*۲۴*۸ ۱۲٫۵ ۶٫۲
۶۰*۲۴*۱۰ ۱۰ ۷٫۸
۶۰*۲۴*۱۲ ۸٫۳ ۹٫۳
۶۰*۲۴*۱۵ ۶٫۶ ۱۱٫۷
۶۰*۲۴*۲۰ ۵ ۱۵٫۶
۶۰*۲۴*۳۰ ۳٫۳ ۲۳٫۳
۶۰*۲۰*۱۰ ۱۰ ۶٫۱۲
۶۰*۲۰*۱۵ ۶٫۶ ۹٫۱۸
۶۰*۲۰*۲۰ ۵ ۱۳٫۴۶

 

 • در موردهایی که قطعات بلوک با پالت و داخل کیسه ­های هوابندی­ شده به کارگاه منتقل می­شوند، باید حداقل یک روز قبل از مصرف از کیسه خارج شده تا با محیط تبادل دمائی و رطوبتی برقرار کنند.
 • جهت اتصال بلوک­ ها به یکدیگر و همچنین اتصالشان به ستون و سقف از ادوات اتصال مخصوص از قبیل اتصالات تخت و رادیکالی استفاده شده که این امر به یکپارچه شدن دیوار و بالابردن مقاومت جانبی در هنگام بروز زلزله کمک شایانی می­کند. جهت کلاف کردن دیوار به سازه نیز از قطعه L شکلی استفاده می‌شود که از یک طرف به سازه جوش یا پرچ می‌شود و از طرف دیگر با دو عدد میخ نجاری به بلوک متصل می‌گردد. استفاده از قطعه L شکل در هر ۷۵ سانتی‌متر از ارتفاع دیوار توصیه می‌شود.
اتصالات در دیوار هبلکس

شکل ۵: اتصال رادیکالی

جهت یادگیری بهتر شما عزیزان، نحوه اجرای دیوار­ ساخته­ شده از بلوک هبلکس در قالب ویدیوئی برای شما ارائه شده است:

 

ویدئو اجرای دیوار هبلکس

 

در ادامه مزایای استفاده از بلوک ­های سبک هبلکس که یکی ازانواع دیوار سبک است را به صورت آیتم­ وار ذکر می­کنیم.

 • حذف کامل لایه گچ وخاک (که این امر منجر به صرفه ­جویی در هزینه ­ها و زمان اجرای پروژه خواهد شد.)

یکی از بزرگ­ترین معضلاتی که افراد ساکن در آپارتمان­ ها با آن روبرو هستند، سر­ و ­صدای همسایه­ ها می­باشد. هبلکس این مزیت را دارد که میزان صدای خروجی از دیوارها را به طرز قابل قبولی کاهش دهد که این امر به علت متخلل بودن بلوک و وجود حباب‌های ریز هوا در ساختار هبلکس می ­باشد. (مقاومت حداقل ۳۰ دسیبل برای دیوار ۱۰ سانتی­متری)

 • میزان عایق گرما بودن دیوارهای هبلکس به حدی است که می­توان از آن برای ساخت کتاب­خانه­‌ها، به ­جهت مصون ماندن کتاب‌های نفیس و گران­ قیمت استفاده کرد. پر ­واضح است که اگر دیوار­های ساختمان، عایق خوبی در برابر گرما باشند و تبادل گرمایی کمی در برابر محیط خارجی داشته باشند در مصرف انرژی صرفه­ جویی خواهد شد، که این مورد به کاهش هزینه­ های شخص بهره ­بردار منجر می­شود.
 • یکپارچگی سازه ­ای در دیوار به دلیل چفت و بست محکم و مهار دیواره با بست­ های مربوطه مطابق با دتایل ­های ارائه ­شده توسط شرکت سازنده.
 • سهولت در حمل­ و­نقل بلوک ­ها (بسته ­بندی ­شده به صورت پالت و حمل انبوه آن با جرثقیل)

 

بسته بندی دیوار های هبلکس

شکل ۶: بسته ­بندی به­ صورت پالت

 

حمل دیوار های سبک هبلکس

شکل ۷: بسته ­بندی به ­صورت پالت

 • دارای خاصیت چکش ­پذیری، میخ­کوبی و پیچ و رول­ پلاک کردن می­باشند، که این مزیت باعث بالا رفتن سرعت اجرای مرحله تیغه ­چینی می­شود.
 • به دلیل وجود سطحی شیار خور؛ می توان برای عبور تأسیسات، سطح دیوار را با دستگاه شیار­زن به ­راحتی تراشید.
 • مطابقت داشتن با مبحث ۱۹ مقرارت ملی ساختمان از جهت صرفه جویی در انرژی
 • کاهش هزینه ساخت به علت حذف ملات های سیمانی و جایگزینی آن با چسب مخصوص
 • جلوگیری از هدر رفت و پرت بلوک­ ها به دلیل خاصیت برش­ پذیری با اره

 

برش پذیری با اره (یکی از مزایای دیوار هبلکس)

شکل ۸: برش­ پذیری با اره

 • افزایش سرعت اجرای دیوار ­چینی به دلیل سادگی در اجرا و حجم و ابعاد مناسب بلوک­ ها. هر کارگر می‌تواند به راحتی یکی از این بلوک‌های هبلکس‌ را بردارد و روی همدیگر بگذارد.
 • هم­سو با اهداف سازمان محیط­ زیست به­ دلیل مصرف بسیار اندک از خاک نسبت به دیگر مصالح سنتی
 • به دلیل استفاده از آهک در ساخت این بلوک­ ها (سیلیس، آهک، سیمان و افزودنی­ ها از مواد تشکیل­ دهنده بلوک هبلکس می­ باشد.)، امکان نفوذ برای جانوران موذی فراهم نمی­باشد.

نکته: به علت پایین بودن مقاومت فشاری، از بلوک­ های هبلکس نمی­توان در دیوارهای باربر استفاده کرد.

اجرای دیوار ۳D Panel

انواع دیوار تری دی پنل

۱) تری دی پنل باربر

مطابق دستورالعمل اجرایی دیوارهای تری دی پنل که یکی از انواع دیوار سبک هستند، می‌توان از پانل‌های دیواری باربر به ­عنوان عناصر باربر جانبی (دیوار برشی)، در سازه ­های متعارف استفاده کرد. اتصال پانل‌های باربر به سازه اصلی باید طوری انجام شود که انتقال نیروی جانبی به پانل‌های باربر به ­نحو مناسب باشد. پانل‌های باربر نسبت به نوع غیر باربر دارای مفتول شبکه با قطر حداقل ۳ میلی‌متر، عایق با چگالی حدود ۱۵ کیلوگرم بر متر­مکعب و ضخامت بیشتر می‌باشد.

۲) تری دی پنل غیرباربر

دیوار تری دی پنل غیر باربر به عنوان دیوار جداکننده مورد ­استفاده قرار می‌گیرد و نسبت به نوع باربر دارای ضخامت کمتر و عایق با چگالی کمتر (حدود ۱۰ کیلوگرم بر مترمکعب) بوده و استفاده ‍‍‍‌از مفتول با قطر حداقل ۲ میلی­متر برای آن­ها مجاز می‌یاشد.

اجزای تشکیل­ دهنده مش­ بندی دو طرف هسته عایق در دیوار ۳D Panel:

 • مفتول سرد کشیده ­شده
 • شبکه جوش­ شده (قطر مفتول­ های این شبکه بین ۲.۵ تا ۶ میلی­متر می­ باشد.)
 • چشمه شبکه مش (ابعاد این چشمه بین۵۰ تا ۸۰ میلی­متر می­ باشد.)
 • برش­گیر
مش بندی دیوار 3DPANEL یکی از انواع دیوار سبک

شکل ۹: مش­ بندی دو طرف هسته عایق در دیوار ۳D Panel

مفتول سرد کشیده ­شده:

مفتولی که طی فرآیندهای پیاپی کشش تنش­ زدایی و کشش مجدد که با کاهش قطر مفتول نسبت به قطر مفتول مبنا همراه بوده ساخته می ­شود.

شبکه جوش ­شده:

از اتصال مفتول ­های فولادی با آرایش عمود بر هم شبک ه­ای به نام مش ایجاد می­شود. همانطور که گفته شد، قطر اسمی مفتول ­های شبکه جوش­ شده از ۲٫۵ تا ۶ میلی­متر می­باشد.

چشمه شبکه مش:

به سطحی از تقاطع دو مفتول تار و پود به ­صورت متوالی در شبکه جوش اطلاق می­شود.

برش­گیر:

عضو خرپای فولادی که به ­وسیله جوش مقاومتی به دو لایه شبکه جوش ­شده متصل می­شود. این اعضاء با آرایش منظم در پانل قرار گرفته و این آرایش به ­گونه ­ای است که اتصال آن­ها سبب خلل در خواص مکانیکی شبکه جوش و پانل بدست­ آمده نهایی نخواهد شد.

 

مش بندی دیوار تری دی پنل

شکل ۱۰: مش ­بندی دیوار ۳D Panel بدون حضور هسته عایق

 

نصب 3D Panel

 1. بعد از رگلاژ در محل ­هایی که دیوار باربر وجود دارد شناژ طبق نقشه مربوطه اجرا شده و سپس کف بتنی اجرا و بر روی فونداسیونمیلگردهای انتظار پیش­بینی می­گردد.در اسکلت­ های فلزی میلگردهای انتظار به تیرها جوش می­شود (به­ صورت L شکل) و در ساختمان­ های بتنی می­توان میلگردهای انتظار را در سوراخ ­هایی که توسط مته ­های هیلتی به وجود آمده است، جاگذاری کرد.

شبکه آرماتورهای پانل ­های ۳D Panel به این میلگردهای انتظار جوش می­شود.

 1. کارهای مربوط به عبور لوله­ های برق و تأسیسات انجام شده و کار، آماده بتن­ پاشی (عملیات شاتکریت) می­ شود.
 2. بعد از عملیات شاتکریت دیوارها، پانل­ های سقف گذاشته شده و عملیات بتن ­ریزی سقف انجام می­شود.

نکته اجرایی:

در ابتدای نصب پنل‌های دیوار، باید یک پنل در گوشه یک دیوار خارجی به عنوان پنل مبنا نصب و شاقول گردد. این پنل به عنوان مبنای نصب دیوارهای هم­ راستا و عمود بر خود می‌باشد. میلگردهای اتصال باید بین شبکه جوش‌شده و هسته عایق قرار گرفته و به شبکه متصل شوند.

نحوه اتصال به اسکلت بتنی:

بهترین روش، تعبیه میلگردهای انتظار در محل اجرای دیوارها قبل از بتن­ ریزی سقف و اتصال از طریق آن­ها می باشد.

میلگردهای روی بتن باید همگی روی یک خط قرار داشته باشند و آرماتورها در اثر بتن ­ریزی نباید از مسیر خود منحرف شوند. زیرا در اثر هرگونه جابه­ جایی، پانل در محل مدنظر خود نصب نشده و در نهایت تراز و شاقول کردن پانل ­ها با مشکل مواجه خواهد شد. می توان در سطح ستون­ ها و تیرها پلیت­ هایی را، قبل از بتن ­ریزی یا بعد از بتن ­ریزی از طریق اتصال با رول بولت در نظر گرفت و میلگردها را مانند ساختار اتصال به اسکلت فلزی به آن­ها جوش کرد. در غیر این صورت، محل میلگردها در فواصل ذکر شده با مته صنعتی (حدود ۱۰ سانتی­متر) سوراخ شده و میلگردها به میزان حداقل ۴۰ تا ۵۰ سانتی­متر از روی بتن بین فاصله فوم و مش قرار می­گیرند.

 

نصب و اجرا میلگرد های انتظار

شکل ۱۱: میلگردهای انتظار نصب­ شده روی تیر بتنی

اتصال پانل ­ها به یکدیگر:

بعد از سوار شدن پانل­ ها روی اسکلت، باید به ­وسیله میلگردهایی با طول حداقل ۵۰ سانتی­متر و با فاصله ۷۰-۵۰ سانتی­متر از یکدیگر (بین فاصله فوم تا مش)، آن­ها را به یکدیگر دوخت، به­ طوری­که این میلگردها حداقل ۴ چشمه ۵ سانتی­متری از هر پانل را بپوشاند.

اتصال دیوار های سبک با میلگرد

شکل ۱۲: اتصال پانل­ ها به یکدیگر به کمک یک­سری میلگرد

 

بعد از نصب پانل، محل اتصال پانل­ ها به یکدیگر، گوشه ­ها و بازشوها (دور پنجره ­ها و درها) باید با اتصالات مخصوصی از جنس شبکه مش، که حداقل ۱۰ سانتی­متر از هر پانل را می­ پوشاند بسته شوند تا همه­ ی پانل­ ها حالت یکپارچه و پیوسته به خود بگیرند. شکل این اتصالات به ­صورت تخت، U شکل و گونیا بوده و در تمام محل­ های اتصال دو پانل به یکدیگر با هدف جلوگیری از ترک خوردن سطح دیوار استفاده می­ شوند. این اتصالات توسط سیم آرماتوربندی و به کمک انبر یا تفنگ­ های پنوماتیک به شبکه مش پانل متصل و محکم می­شوند.

نحوه اتصال مختلف پانل ها

شکل ۱۳: شیوه ­های مختلف اتصال پانل ­ها به یکدیگر، گوشه­ ها و بازشوها

                            

در محل اتصال پانل به ستون­ ها به ­جهت جلوگیری از ترک خوردن سطح دیوار بهتر است روی ستون­ ها با اتصالات تخت یا هرگونه پوششی مانند توری رابیتس یا توری مرغی پوشانده شده و به پانل ­ها متصل شوند.

در لبه ­ی بازشوها به ­خصوص پنجره ­ها، از اتصالات U شکل برای تقویت و جلوگیری از ترک­ خوردگی استفاده می­ شود، علاوه بر آن در گوشه­ ها به­ جهت تقویت بیشتر باید حدود ۴۰ یا ۵۰ سانتیمتر اتصال تخت را تحت زاویه ۴۵ درجه به گوشه اتصال داد. اما در مواردی که در دور پنجره ­ها از فریم فلزی استفاده می­شود، نیازی به استفاده از اتصال نیست.

تقویت بازشو ها در تری دی پنل ها

شکل ۱۴: تقویت اطراف بازشوها در دیوارهای ۳D Panel

نصب تأسیسات:
نصب تأسیسات در دیوارهای ۳D Panel  به سادگی صورت گرفته و هیچ­گونه خرابی و اثرات مضری را در آینده برای دیوار در پی نخواهد داشت. کلیت نصب تأسیسات در پانل به این صورت می­ باشد که فوم را با سشوارهای صنعتی حرارت داده و فضای کافی برای نصب لوله ­ها و ابزار تأسیساتی فراهم می­شود.

تأسیسات برقی:

 در تأسیسات برقی باتوجه به انعطاف ­پذیری لوله ­های خرطومی نیازی به برداشتن چشمه­ های فولادی در طول مسیر سیم ­کشی نیست و صرفاً با حرارت دادن فوم در طول مسیر و جمع کردن فوم به اندازه دلخواه می­توان لوله­ های برقی را نصب کرد. بر خلاف آنچه گفته شد، جهت نصب جعبه­ های کلید و پریز باید دو یا چند چشمه را برداشته و با حرارت دادن به فوم، جعبه­ ها را نصب نمود .

نصب تاسیسات در دیوار های تری دی پنل

شکل ۱۵: جانمایی جعبه­ های کلید و پریز در دیوارهای ۳D Panel

تأسیسات مکانیکی:

 به­ هنگام نصب لوله­ های آب و فاضلاب باید در طول مسیر لوله ­کشی چشمه­ های شبکه مش برداشته شده و بعد از حرارت دادن فوم و باز کردنش (به اندازه و ابعاد لوله­ ها)، تأسیسات را نصب کنیم. بعد از اینکه نصب لوله ­ها انجام شد بهتر است که روی آن­ها را با اتصال تخت (از جنس شبکه مش) یا هرگونه توری پوششی دیگری بپوشانیم تا هم اطراف لوله­ ها به مرور زمان ترک نخورد و هم این­که دیواری کاملاً پیوسته داشته باشیم. دقت شود که با وجود مصالح استاندارد تأسیساتی دیگر نیازی به پیش­ بینی دسترسی به لوله­ ها نیست. با این حال در صورت بروز هرگونه حوادث ناگهانی نظیر نشت لوله­ های آب یا تآسیسات، دیوار پانلی تنها پوششی است که مقاومت کلی خود را از دست نداده و با تعمیر موضعی کاملاً اصلاح و بی ­نقص شمرده می­شود. این در حالی است که در صورت بروز هرگونه حادثه­ ای شبیه به این، در پوشش ­های بنایی دیوار خاصیت خود را کاملاً از دست داده و برای اصلاح ناچار به تخریب بخش بزرگی از دیوار هستیم.

 

جانمایی تاپنلسیسات مکانیکی در دیوار های تری دی پنل

شکل ۱۶: جانمایی تأسیسات مکانیکی در دیوارهای ۳D Panel

شاتکریت:

ساختار دیوار پانلی زمانی تکمیل می ­شود که دو طرف فوم و پانل با بتن شاتکریت پوشانده شود. بتن شاتکریت ساختاری شبیه ساختار ملات ماسه ­سیمان دارد با این تفاوت که ماسه مورداستفاده در بتن شاتکریت بایستی شسته ­شده (فاقد خاک) باشد. این بتن اصطلاحاً نوعی بتن ریزدانه تلقی می­شود که عیار سیمان آن حدود ۲۵۰ یا ۳۰۰ می­ باشد و باید روی شبکه مش را حداقل به اندازه یک سانتی­متر بپوشاند.

 با در نظر گرفتن یک سانتیمتر فاصله بین فوم و مش، هر طرف پانل بایستی به ضخامت حداقل ۲ سانتی­متر شات شود.
شاتکریت معمولاً توسط دستگاه انجام می­شود اما با توجه به شرایط پروژه از قبیل مکان، متراژ و سهولت اجرا (که مؤثرترین عامل است) این کار به صورت دستی هم انجام می­گیرد.

 

شاتکریت بر روی شبکه مش

شکل ۱۷: عملیات شاتکریت بر روی شبکه مش

بتن ­پاشی به صورت دستی:
بتن ­پاشی را به صورت دستی (مشابه روش سیمان­ کاری) نیز می­توان انجام داد . معمولاً از این روش در متراژهای پایین استفاده می­شود. سرعت این روش پایین بوده و بازدهی یک اکیپ اجرایی در طول روز حدوداً پوشش ۳۰ متر­مربع خواهد بود.

بتن پاشی با دستگاه ملات­ پاش:

دستگاه ملات­ پاش شامل یک کمپرسور هوا و یک منبع در بالای نازل می­باشد. این دستگاه گنجایش بالایی نداشته و در سطوح کم استفاده می ­شود. متراژ اجرایی روزانه این روش در حدود ۵۰ متر­مربع می­باشد.

بتن ­پاشی با دستگاه شاتکریت خشک:
در این دستگاه ماسه و سیمان به­ حالت خشک با هم مخلوط و وارد دستگاه می ­شوند، سپس در هنگام خروج در دهانه نازل با آب ترکیب خواهند شد. اجرای شاتکریت با دستگاه شات خشک از سرعت بالایی برخوردار بوده و حدود ۲۰۰ مترمربع در روز می ­باشد.

دستگاه شات خشک، کوچک و قابل جابجایی بوده و به ­سادگی می­توان از آن در طبقات استفاده نمود. علاوه بر آن دستگاه نسبتاً ارزان­ قیمت بوده و راندمان بالایی دارد. در این روش که بتن شات به ­صورت آماده وارد مخزن دستگاه می­ شود، سرعت اجرا بسیار بالاست. از مزایای اصلی این روش کنترل کامل درصد اختلاط بتن شات می­باشد که ترکیب همگن و یکنواخت ­تری را می­دهد.

نکته اجرایی: در شات دیوار سرویس­ ها یا دیوارهایی که نمای آن سنگ، سرامیک و یا کاشی می­ باشد، به­ جهت درگیر شدن بیشتر نما با دیوار، بهتر است شات را تا زیر شبکه مش بزنیم (به­ نحوی که بتن شات روی شبکه را کاملاً نپوشاند). در این حالت بعد از ریختن دوغاب پشت سنگ یا سرامیک و نصب نما، علاوه بر اینکه ضخامت دیوار بدست­ آمده کمتر شده، پیوستگی بیشتری بین نما و دیوار پانلی برقرار خواهد گردید.

شرایط حمل و نگهداری

 • پنل­ ها به گونه­ ای انبار شوند که در هنگام بارگیری آسیب نبینند.

 

انبار کردن 3d panel

شکل ۱۸: انبار کردن پنل­ ها

 

 • در هنگام بارگیری،‌ باراندازی یا حمل ­و ­نقل پنل باید اقدامات لازم درجهت عدم ایجاد تابیدگی و خمیدگی پنل به عمل آید.
 • دوری از اعمال ضربه هنگام بارگیری
 • حفاظت از پنل­ ها در برابر ‌بارش باران و آلودگی‌های محیطی
 • پنل‌ها باید دور از مواد آتش‌زا، ‌محل ریزش اسپاترهای (پاشش ­های) جوشکاری، حرارت مستقیم و مواد حلال مانند هیدروکربن‌ها (بنزین، نفت، تینر و …) نگهداری شوند.
 • اجتناب از راه رفتن بر روی پنل­ ها
 • حفاظت از جوش شبکه در هنگام بارگیری

ابعاد پانل سه بعدی

به طور کلی ابعاد و مشخصات یک پانل استاندارد به شرح زیر می ­باشد:

پانل سه بعدی
مشخصات اندازه
عرض ۱۲۰۰ میلی­متر
طول ۶۰۰۰ میلی­متر
وزن تقریبی ۶ کیلوگرم بر مترمربع
ضخامت پلی استایرن ۴۰-۶۰-۸۰-۱۰۰ میلی­متر
قطر سیم مفتول ۸/۲ میلی­متر (ابعاد شبکه­ها ۵۰*۵۰ میلی­متر)
قطر اعضای خرپایی ۵ میلی­متر
فاصله خرپاها از یکدیگر ۱۰۰ میلی­متر
ضخامت بتن شاتکریت ۴۰ تا ۸۰ میلی­متر

 

نکته: ضخامت بتن شاتکریت هر اندازه که باشد شبکه مش در میان ضخامت بتن قرار می­گیرد.

افراد درگیر در ساخت دیوار

حداقل ۳ نفر جهت مسئولیت‌های زیر موردنیاز است:

 • یک نفر استاد­کار به ­منظور شاقول کردن، برش محل بازشوها، اتصال پنل‌ها به یکدیگر و به اسکلت سازه.
 • یک نفر کارگر به عنوان کنار­ دست استادکار
 • یک نفر کارگر جهت حمل ­و ­نقل پنل‌ها و اتصال‌ها به محل نصب.

همچنین برای اجرای شاتکریت حداقل سه نفر جهت مسئولیت‌های زیر موردنیاز است:

 • یک نفر اپراتور بتن­پاش
 • یک نفر کارگر جهت ساخت بتن و انتقال آن به محل مصرف
 • یک نفر کارگر به­ منظور ریختن بتن داخل پمپ یا قیف.

توجه:

یک گروه ۳ نفره حدود ۸۰  مترمربع پنل در روز نصب می‌نمایند و یک گروه ۳ نفره حدود ۱۵۰ مترمربع در روز شاتکریت انجام می‌دهند.

دستگاه‌ های مورد نیاز برای اجرا

جهت نصب پنل‌ها معمولاً به دریل جهت کاشت میلگرد، دستگاه جوش جهت جوش‌دادن میلگرد به اسکلت، قیچی آرماتوربری و … نیاز است و جهت اجرای شاتکریت به پمپ باد و قیف مخصوص و یا پمپ بتن و کمپرسور نیاز می­باشد.

مزایای دیوار سبک سه بعدی ۳D Panel (یکی از انواع دیوار سبک )

 • کاهش وزن ساختمان به ­علت دیوارهای ساخته شده از پانل سه بعدی
 • سرعت بالای حمل ­و ­نقل و سهولت در بالا کشیدن پانل­ ها در ساختمان­ های مرتفع
 • مقاومت زیاد در برابر نیروهای برشی ناشی از زلزله به ­علت یکپارچگی سازه
 • عایق در برابر حرارت، برودت، رطوبت و صدا
 • نفوذناپذیری ساختمان در برابر حشرات
 • امکان حمل­ و ­نقل و بکارگیری دیوار پانل در مناطق صعب­ العبور جهت احداث ساختمان
 • کاهش وزن آهن و بتن مصرفی
 • دستیابی به فضای مفید بیشتر به علت ضخامت ناچیز دیوارهای سه بعدی
 • آزادی عمل در اجرای طرح­ های متنوع و هرگونه نماسازی داخلی و خارجی در سیستم­ های قوسی و سینوسی، به­ علت انعطاف­ پذیری قطعات پیش ­ساخته دیوارهای سه بعدی
 • صرفه ­جویی در هزینه فونداسیون و شناژ و اسکلت ساختمان­ های بلند­مرتبه به دلیل وزن پایین دیوارها
 • صرفه ­جویی در هزینه تهویه مطبوع ساختمان، در فصل گرما حدود ۵۰% و در فصل سرما حدود ۸۰% ، به­ دلیل جلوگیری از تبادل حرارت و یا برودت
 • افزایش عمر مفید ساختمان و دستگاه ­های تأسیساتی آن
 • عدم نفوذ نسبی آلودگی صوتی و ایجاد آرامش برای ساکنین ساختمان­ ها در شهر­های بزرگ
 • بازگشت سرمایه ­گذاری در امور ساختمان ­سازی در کوتاه ­ترین زمان (اجرای دیوار­چینی با این روش نسبت به مصالح سنتی سریع­تر انجام می­شود و سازنده پروژه را زودتر تحویل خواهد داد.)
 • عبور راحت لوله ­های آب و فاضلاب، برق و تلفن از زیر شبکه پانل و نصب چارچوب درها و کلاف فلزی پنجره­ ها
 • عدم نیاز به کنده ­کاری و تخریب جهت جانمایی تأسیسات دیوارها و در نتیجه عدم انباشت نخاله که صرفه­ جویی در هزینه و وقت را به­ دنبال دارد.
 • پس از بتن ­پاشی طرفین پانل­ ها با ضخامت حداقل ۴ سانتی­متر، سیستم بی­نی از از گچ و خاک بوده که با اجرای چند میلی­متر پلاستر، گچ دیوارها آماده برای نقاشی خواهد بود.

توضیح بیشتر:

پلاستر (Plaster) یک لایه پوششی اضافی است که بر روی بخش‌های مختلف ساختمان مانند دیوارها، ستون‌ها، سقف، کف ساختمان و سایر بخش‌های ساختاری آن به­ کار برده می‌شود و هدف اصلی استفاده از آن پوشش و محافظت از ساختار دیوار می­ باشد.

 • با توجه به سبکی پانل­ ها، حمل ­و­ نقل با هزینه کم صورت گرفته که سبب صرفه­ جویی در کرایه حمل و تخلیه خواهد بود.
 • استفاده از دیوار و سقف سه بعدی در ساختمان­ سازی، بهره­ وری مناسب آهن ­آلات مصرفی را موجب می­گردد. به طور مثال با مصرف ۱۷ کیلوگرم فولاد در هر مترمربع ساختمان به صورت مفتول و میلگرد می­توان یک واحد مسکونی یک طبقه را بنا کرد.
 • عایق پلی استایرن که در تولید پانل­ های سه بعدی به­ کار می­رود از نوع کند­سوز می­ باشد که پس از نصب و سیمان­کاری طرفین پانل با ضخامت ۵ سانتی­متر، دیوار سه بعدی تا ۲ ساعت در مقابل آتش ­سوزی مقاوم خواهد بود.

اجرای دیوار dry wall (ساخت ­و ­ساز خشک)

دیوارهای کناف که نوعی جداکننده هستند و البته یکی از انواع دیوار سبک هستند، با نام درای وال معرفی می ­شوند. این پوشش ­ها برای حالت غیرباربر دیوار که وظیفه تقسیم فضاهای داخلی یک ساختمان را برعهده دارد استفاده شده و شامل قابی سبک می ­باشند که یک یا چند لایه صفحات روکش ­دار گچی روی آن­ها پیچ می­شود. از این دیوار در مواقعی استفاده می­شود که مصرف­ کننده محصولی با قدرت جذب صوت بالا نیاز دارد. معمولاً دیوار کناف از دو کاربری بالا برخوردار است که به معرفی آن­ها می پردازیم:

 دیوار کاذب جداکننده:

 اگر فردی بخواهد یک فضای داخلی را به دو قسمت تقسیم کند می­تواند از کناف استفاده کند. این دیوارها از قاب­ های فولادی سبک به صورت پیش­ ساخته تشکیل شده ­اند و برای نصب آن­ها از پیچ­ های مخصوص و برای بستن تمامی درزها از نوار بتونه ­کاری استفاده می­شود. بعد از اتمام نصب می­توان با توجه به سلیقه خود این دیوارها را رنگ و کاغذ دیواری کرده و یا حتی بر روی آن­ها کاشی نصب نمود.

دیوار کاذب پوششی:

 این نوع دیوار جهت تعمیر ساختمان­ های قدیمی مورد استفاده قرار می­گیرد. دیوار کاذب پوششی به دو دسته ­ی با سازه و بدون سازه تقسیم می­شود.

اگر قرار بر این باشد که تأسیسات مکانیکی و یا برقی از پشت دیوار عبور کند، سازه کناف نیز باید اجرا گردد تا فضایی برای عبور تأسیسات مهیا شود و اگر فقط برای بازسازی دیوارها خواستیم از کناف استفاده کنیم نیازی به اجرای زیرسازی نمی باشد و فقط کافی است پنل­ های گچی به دیوار پیچ شوند.در ابتدا به معرفی اجزای ساختاری دیوار کناف می­پردازیم و در ادامه نحوه اجرا را شرح خواهیم داد.

اجزای سازنده دیوار کناف:

اجزاء فلزی

سازه استاد : C

این مقطع سبک فولادی بخش عمودی قاب­ های فلزی را می­سازد.

سازه رانر : U 

این مقطع فلزی U شکل با ارتفاع بال ۳۰ تا ۳۵ میلی­متر در کف، سقف دیوار و بخش ­های افقی بازشوها نصب می­شود.

سازه نبشی: L 

جهت حفاظت و نگهداری از لایه پشم سنگ در جزئیات اجرایی مربوط به اتصال دیوار جداکننده به سقف متحرک از این ساز استفاده می­شود.

انواع دیوار درای وال

شکل ۱۹: مشخصات سازه­ های کناف

 

مصالح جانبی

بخش وسیعی از مواد و مصالح جانبی جهت تکمیل جزئیات دیوارهای جداکننده مورداستفاده قرار می­گیرند که عبارتند از:

پیچ درای وال کناف: TN 

جهت اتصال صفحات به سازه زیرین مورد استفاده قرار می­گیرد. به­ منظور اتصال سازه به سازه از پیچ LN استفاده می­شود.

نوار درزگیر کناف :

جهت درزگیری محل درزها استفاده می­شود و در انواع کاغذی فایبرگلاس و فایبرگلاس توری مورداستفاده قرار می­گیرد.

نوار عایق کناف :

جهت قرارگیری بین قاب پیرامونی و سطح اتصال و بهبود عملکرد صوتی دیوار مورداستفاده قرار می­گیرد.

بتونه درزگیر کناف :

جهت بتونه ­کاری و درزگیری در سیستم­ های ساخت­ و ­ساز خشک از بتونه درزگیر به­ همراه نوار کاغذی یا نوار فایبرگلاس مخصوص استفاده می­شود. این ماده به صورت لایه­ های نازک برای درزگیری صفحات روکش­دار گچی پس از نصب استفاده می­شود.

مراحل اجرای دیوار کناف

روش اجرای دیوار­های کناف بسیار ساده و سریع می­باشد. ابتدا رانر فولادی سبک با اندازه­ های مختلف به زمین و سقف رو­به ­روی هم محکم می­شود (توسط میخ یا پیچ و رول پلاک)، سپس استاد­های فولادی سبک بین رانر­های فولادی سبک پیچ شده و یک وجه دیوار توسط پنل­ های گچی با ضخامت مد نظر به استاد­ها پیچ می شود. در صورت نیاز بعد از انجام این مراحل، از عایق (می­تواند انواع مختلفی داشته باشد مثل عایق صوت، گرما و آتش) بین دو وجه دیوار استفاده شده و در­نهایت وجه دیگر دیوار توسط پنل تکمیل می­شود. در ادامه به صورت مصور نحوه اجرای کلی دیوار کناف را به­ صورت آیتم ­وار ذکر می­کنیم:

 • بعد از مشخص نمودن پلان بر روی سقف و کف، سازه رانر به ­صورت محیطی به فضای پیرامونی متصل می­شود. (بهتر است در زیر سازه رانر از نوار عایق استفاده شود.)
اجرای سازه دیوار تری دی پنل

شکل ۲۰: اجرای سازه رانر

 • استادها به عنوان سازه­ های باربر دیوار کناف بر­اساس طرح زیرسازی به صورت شاقولی اجرا می­گردند (معمولاً فاصله ۵۰-۴۰ سانتی­متر مناسب است) .

 

اجرای سازه استاد در دیوار درای وال

شکل ۲۱: اجرای سازه استاد

 • عایق­ ها در فضای مابین سازه ­ها قرار گرفته و به استادها متصل می­گردند (درصورت نیاز لوله­ های برق در این مرحله کارگذاشته می­شوند).
عایق کاری دیوار درای وال (یکی از انواع دیوار سبک)

شکل ۲۲: عایق­ گذاری

 • مکان بازشو­ها مشخص شده و پروفیل­ های تقویتی در اطراف آن اجرا می­گردند.

 

تقویت بازشو ها در دیوار تری دی پنل (یکی از انواع دیوار سبک)

شکل ۲۳: تقویت اطراف بازشوها

                                                      

 • نصب پانل دیوار کناف تکمیل شده و نوبت به عملیات بتونه و درزگیری می­رسد.

 

نصب دیوار های تری دی پانل

شکل ۲۴: تکمیل نصب پانل­ ها

 

گام به گام اجرای دیوار 3D panel

شکل ۲۵: اجرای عملیات بتونه و درزگیری

 

معرفی انواع دیوار کاذب

 • دیوار کاذب پوششی:

این نوع دیوار از ساختاری مناسب جهت تکمیل نازک ­کاری، عایق­ بندی، پوشش معماری و بازسازی ساختمان­ ها برخوردار می­باشد.

 • دیوار کاذب مقاوم در برابر رطوبت:

 رطوبت یکی از مشکلاتی است که غالباً گریبان­ گیر ساختمان­ ها شده و مشکلات بسیاری را ایجاد می­کند، با استفاده از دیوار­های کاذب که دارای روکش­ های خاصی بوده (پنل­ های MR) و در برابر رطوبت مقاومت بسیار خوب و بالایی دارند می­توان آسیب ­پذیری ساختمان در برابر رطوبت را به حداقل رساند و دیگر نگران رطوبت خانه و آشپزخانه نبود.

 • دیوار کاذب مقاوم در برابر کپک:

 این محصول در برابر انواع قارچ و کپک بسیار مقاوم بوده و برای مناطق با رطوبت بالا توصیه می­شود.

 • دیوار کاذب مقاوم در برابر حریق:

 پوشش­ های کاذب (پنل­ های FR) با توجه به الیافی که در خود دارند باعث جلوگیری از آتش ­سوزی شده و می­توان گفت در برابر حریق بسیار مقاوم می­ باشند. با استفاده از این محصول می­توان خسارت آتش­ سوزی را به حداقل ممکن رساند.

مزایای استفاده از دیوار کاذب کناف

 • با کاهش وزن مرده، نیروی زلزله وارد بر ساختمان تقلیل پیدا می­کند.
 • حمل­ و ­نقل آسان به دلیل سبک بودن.
 • دسترسی آسان به بخش ­های تأسیساتی.
 • افزایش سرعت اجرای دیوار به ­علت پیش­ ساخته بودن مصالح.
 • اتصال آسان اجزای زیرسازی به سازه­ های فولادی و بتنی از طریق میخ و چاشنی.
 • به ­علت بهره ­مندی از سیستم ساخت ­و ساز خشک بلافاصله بعد از اجرای کناف عملیات مربوط به رنگ­ کاری انجام شده و نمای کار آماده تحویل می‏ شود.
 • عایقی مناسب برای حرارت و صدا با جایگذاری پشم شیشه در بین سازه­ های زیرسازی.
 • قابلیت اجرای طرح ­های مختلف و متنوع معماری برای اجرا (به ­علت استفاده از مصالح به اصطلاح نرم در ساخت اجزای زیرسازی و پنل ­های گچی می­توان به ­راحتی با برش­کاری های انجام­ شده طرح­ های متفاوت معماری را پیاده ­سازی کرد).
کاربرد دیوار درای وال در معماری سازه

شکل ۲۶: طرح دکوراتیو دیوار توسط کناف

 • در این روش مانند روش ­های سنتی دیگر زباله ­های ساختمانی تولید نشده و همین موضوع سبب شده تا با کناف­ کاری علاوه بر صرفه­ جویی در هزینه­ ها، به ­نوعی از محیط زیست نیز حفاظت کنیم.
 • با استفاده از کناف دیگر نیازی نیست که مانند روش­ های سنتی از مصالح ساختمانی متعدد استفاده شود و همین امر باعث شده که تا حد زیادی در هزینه­ ها صرفه­ جویی شود.
 • تأسیساتی که نیاز است در زیر کار نصب شوند را می توان بدون نیاز به تخریب و شیار­زنی­ های سنتی، از فضای بین کناف و سقف و یا دیوار اصلی عبور داد.
 • هزینه بسیار کمتر نسبت به دیوار بنایی معمولی
 • مقاومت بسیار بالاتر نسبت به دیوار بنایی معمولی
 • وزن بسیار پایین
 • اجرای بسیار ساده و آسان
 • بازسازی ساده و آسان
 • عایق حرارتی و رطوبتی مناسب
 • مقاوم در برابر لرزه به­ علت انسجام بالا
 • دور­ریز پایین مصالح در کنار صرفه­ جویی در نیروی کار و مصالح
 • قابلیت اجرا بر روی کف تمام­ شده که تغییرات آتی معماری بنا را آسان می­کند
 • افزایش مقاومت ساختمان در برابر زلزله
 • قابلیت اجرا بر روی سطح وسیع با حداقل مصالح
 • قابلیت استفاده به ­عنوان عایق صوتی و حرارت
 • قابلیت استفاده به ­عنوان جداکننده­ در فضاهای اداری، تجاری و مسکونی
 • قابلیت استفاده برای فضاهایی با عملکردهای متنوع
 • قابلیت بازیافت حدود ۷۵ درصد از مصالح مورداستفاده

محدودیت ها :

دیوارهای جداکننده کناف قابلیت استفاده در هر فضایی را دارند اما در بعضی شرایط از این صفحات نمی­توان استفاده کرد که عبارتند از :

 • دمای بالای ۵۰ درجه باعث تغییر حالت در شرایط صفحات گچی شده و کاهش عملکرد فیزیکی و دوام دیوار را در پی خواهد داشت.
 • رطوبت مداوم بیش از ۶۰% (برای صفحات مقاوم در برابر رطوبت ۹۰% ) و نفوذ مداوم آب کارایی این صفحات را کاهش می­ دهد. بدین منظور برای فضاهای مرطوب با پوشش کاشی، استفاده از صفحات از نوع Aquapanel  توصیه می­شود.

ضوابط آیین ­نامه ای و اجرایی انواع دیوار سبک (باربر و غیرباربر)

تعریفی که استاندارد ۲۸۰۰ برای دیوارهای غیرسازه ­ای ارائه می­کند عبارت است از:

ضوابط انواع دیوار سبک

طبق این استاندارد، این نوع دیوار باید شرایط زیر را برآورده سازد:

ضوابط دیوار های سبک غیر سازه ای

 

 • در دیوار­چینی باید از یک جنس مصالح استفاده شود. در غیر این صورت در محل اتصال دو متریال مختلف ترک­ هایی در گچ (به ­دلیل اختلاف ضریب انبساط حرارتی) ایجاد می‌شود. در صورت اجبار باید در محل اتصال دو دیوار با متریال‌های مختلف، از توری مرغی در لایه گچ و خاک استفاده کرد.
 • در زمان دیوار­چینی باید دقت کرد که دیوارهای خارجی در طبقات مختلف هم­باد باشند تا بخش دوغاب­ خور نما به حداقل برسد. برای این کار بهتر است قبل از شروع دیوار­چینی، شاقول‌هایی را از بالا تا پایین ساختمان آویزان کنیم و دیوارها با توجه به این شاقول‌ها چیده شوند.
 • در صورتی که سطح بازشوها کوچک­تر از ۲ مترمربع باشد، پنجره بدون فریم­ بندی و به کمک پلیت­ هایی در کنار آن نصب خواهد شد. اگر مساحت بازشوها بیشتر از این مقدار شود (پنجره ­های بزرگ)، مجبور به نصب فریم و اتصال آن به تیرها تحت عنوان نعل درگاه خواهیم بود.
 • بازشوها در طبقات روی هم، باید کاملاً هم­باد باشند.
 • دیوارها در طبقات روی هم، باید کاملاً هم­باد باشند (یعنی نسبت به هم جلو و عقب نباشند).
 • باید از مصالح استاندارد استفاده شده باشد.

نتیجه گیری

امروزه نظر همه مهندسان و کارفرمایان به این است که به هر نحوی وزن ساختمان تقلیل یابد. با توجه به اینکه نیروی برش پایه که در هنگام زلزله به ساختمان وارد می­شود ارتباط مستقیمی با وزن ساختمان دارد، محقق کردن این امر منجر به تقلیل نیروهای زلزله خواهد شد.  در پی کاهش نیروهای زلزله، اعضای باربر ساختمان می­توانند سبک­تر طراحی شده و از لحاظ مالی قیمت تما­م­ شده­ ی کار برای کارفرما بسیار پایین درخواهد آمد.

 استفاده از  انواع دیوار سبک یکی از مصداق ­های بارز سبک کردن وزن ساختمان می­ باشد. علاوه بر این موضوع اجرای آسان، صرفه­ جویی در وقت و انرژی و رعایت الزامات روز مهندسی از ویژگی­ های پررنگ این­گونه دیوارها می­ باشد. بنابراین توصیه می­شود که مهندس ساختمان و کسی که عهده ­دار مسئولیت ساخت پروژه ­ای است، با برشمردن این ویژگی­ ها کارفرما را مجاب به استفاده از ساخت­ و سازهای نوین ساختمانی از قبیل اجرای دیوارهای سبک کند.

 

منابع:

سایت جامع بیتوته

مهندس محمدعلی بنا یزدی

نوشته‌های مرتبط

قوانین ارسال دیدگاه

 • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
 • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
 • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
دیدگاه‌ها

*
*

0